Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Son zamanların en popüler ve en çok konuşulan uygulamalarından biri haline gelen Clubhouse, pek çok sosyal medya platformunun da dikkatini çekti. Facebook’un ardından TikTok’un çatı şirketi ByteDance ‘ın da Clubhouse benzeri bir uygulama üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. 

2020’nin Mayıs ayında yayınlanan ancak son iki üç aydır tüm dünya tarafından yoğun bir şekilde indirilen sosyal medya platformu Clubhouse’un etkisi pek çok şirketi de harekete geçirdi. Bu bağlamda Facebook ve Twitter gibi şirketler benzer uygulamalar ve özellikler geliştirerek Clubhouse rüzgarından nem almaya çalışıyor. Hatta Twitter geçen günlerde halihazırda ABD’ki iOS kullanıcıları için sunduğu Spaces sohbet odaları özelliğini Android ekosistemine de eklemişti. Şirket Spaces özelliğini Türkiye de dahil olmak üzere farklı bölgelerde de aktif ettiğini duyurmuştu. 

Clubhouse’un bu etkisi belli ki TikTok’un çatı şirketi ByteDance’ın da ilgisini çekti. Yayınlanan son raporlar şirketin Clubhouse rakip olacak yeni bir uygulama üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Çin’de Facebook, Twitter, Google ve YouTube gibi yasaklı olan uygulamalar arasına giren Clubhouse’un benzer uygulamasının bölgede yüksek oranda kullanılacağı düşünülüyor. 

ByteDance ‘tan önce Xiaomi Mi Talk ve Zhiya’da Clubhouse ‘a rakip olmuştu

Şu an için sadece iOS ekosisteminde mevcut olan ve davetiyeyle giriş yapılan Clubhouse rakibi uygulama için düğmeye basan ByteDance’ın geliştirmeye başlayacağı uygulama Çin pazarına yoğunlaşacak. Tıpkı Clubhouse gibi kullanıcıların sesle iletişim kuracağı bir platform olması beklenen uygulama Xiaomi’nin Mi Talk ve Zhiya’ya da bu bağlamda rakip olacak. Ancak Zhiya uygulamasının hükümet yanlısı bir konumda olması ve kullanıcıları takip etmesi ülkede bazı soru işaretlerini gündeme getirmişti. Platform ayrıca bünyesine rahatsız edici içeriklerin engellenmesi için bazı tedbirler de eklemişti. Bakalım ByteDance’ın uygulaması kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak, bekleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Twitter Clubhouse Benzeri Spaces Özelliğini Android Ekosisteminde Test Etmeye Başladı

Clubhouse’u Hack’leyen Saldırgan Konuşmaları Web Sitesinde Yayınladı

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz