Starlink Sipariş Sayısı
Okuma Süresi
2 dakika

Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uydu interneti hizmeti Starlink için verilen toplam sipariş sayısı, 500 bin barajını geçti. Şirket, 99 dolar tutarındaki ön siparişleri Şubat ayında almaya başlamıştı.  

Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, uydu interneti hizmeti Starlink’i bu yılın Şubat ayında 99 dolardan ön siparişe açmıştı. Şirket, kısa bir süre önce hizmetin yeni bir kilometre taşını daha geride bıraktığını duyurdu. Uzay taşımacılığı devi tarafından yapılan açıklamaya göre; Starlink için verilen toplam sipariş sayısı, 500 bini aştı. Konuya ilişkin ilk açıklama, SpaceX mühendislerinden Siva Bharadvaj tarafından yapıldı. Bharadvaj, son rakamları 4 Mayıs’ta gerçekleştirilen 26. Starlink görevinin web yayını sırasında açıkladı. Söz konusu görev kapsamında SpaceX, yörüngeye 60 uydu daha yerleştirdi. Şirketin, bugüne kadar bin 500’den fazla Starlink uydusu fırlatmış olduğu da biliniyordu. Bu sayı, Starlink’i dünyanın en büyük takımuydusu haline getirmişti. 

Yaşanan gelişme sonrası Elon Musk, resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Musk, açıklamasında ağı git gide daha da büyüyen Starlink’in karşılaşabileceği teknik engellere değindi. En büyük sınırlamanın kentsel alanlarda yaşanacak kullanıcı yoğunluğu olduğunu belirten Musk, büyük olasılıkla ilk 500 bin siparişin tümünün hizmete erişim sağlayabileceğine işaret etti. Dünyaca ünlü CEO, asıl zorluğun birkaç milyon kullanıcıya ulaşıldığında yaşanacağının da altını çizdi.  

Starlink, Şubat ayında başlayan ön sipariş süreciyle birlikte yaygın kullanıma açılmıştı

Starlink Ön Sipariş

Diğer yandan; Starlink, Şubat ayında başlayan ön sipariş süreciyle birlikte deneme sürümü üzerinden yaygın kullanıma açılmış oldu. Hizmetin kullanıcı sayısı, kısa bir süre içerisinde 10 bine ulaştı. Kullanıcılar; ‘Starlink Kit’ kurulumu için 499 dolar, aylık abonelik için ise 99 dolarlık bir ücret ödüyordu. Şirket, ön siparişin hizmetin kullanıcıya ulaşmasını garanti etmediğini ve ön sipariş ücretinin tamamen iade edilebilir olduğunu dile getirmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Starlink Kullanıcı Sayısı, 10 Bine Ulaştı! 

SpaceX, ‘Starlink’ İnternet Hizmetini Resmi Olarak Kullanıma Sundu! 

Starlink İnternet Hızı, 2021 Yılı Sonuna Kadar İkiye Katlanacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz