Zihin Okuma Cihazı

ABD’li girişimci Bryan Johnson tarafından kurulan girişim şirketi Kernel, 50 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip bir zihin okuma cihazı geliştirdiğini açıkladı. Kask şeklindeki cihazın, beyin dalgaları ve kan dolaşımını anlamlı verilere dönüştürebildiği ve takan kişinin neler düşündüğünün anlaşılmasını mümkün kıldığı belirtildi.  

ABD’li girişimci Bryan Johnson tarafından kurulan girişim şirketi Kernel, zihin okuma cihazı geliştirdiğini duyurdu. Kısa bir süre içerisinde piyasaya sürülmesi planlanan ürün, 50 bin dolarlık bir fiyat etiketiyle geldi. Şirket, cihazın 5 yıllık bir çalışmanın meyvesi olduğuna işaret etti. Projenin gelişim süreci için 110 milyon dolar harcandığının da altı çizildi. Şirket kurucusu Johnson; kask şeklindeki cihazın, beyin dalgaları ve kan dolaşımını anlamlı verilere dönüştürebildiğini dile getirdi.  

Aktarılan detaylara göre; birkaç kilogramlık bir ağırlığı bulunan cihaz, bünyesinde birçok sensör bulunduruyor. Söz konusu sensörler, beynin elektriksel uyarıları ve kan dolaşımını düşünce hızında takip ediyor. Toplanan verileri analiz ederek anlamlı bir bütün haline getiren kask, bu sayede takan kişinin neler düşündüğünün anlaşılmasını mümkün kılıyor.  

Kernel kurucusu Johnson, zihin okuma cihazı ile ilgili açıklamalarda bulundu

Kernel Zihin Okuma Cihazı

Diğer yandan; Kernel tarafından geliştirilen zihin okuma cihazı ile ilgili açıklamalarda bulunan Johnson, ürün için oldukça büyük riskler aldıklarına işaret ediyor. Üretim sürecinde banka hesaplarının tümünü sıfırladığını ifade eden şirket kurucusu, ekibin maaşının da bu süreçte gecikmeli olarak ödendiğini söylüyor. Şirket, geliştirilen cihazı yakın bir zaman içerisinde 50 bin dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürmeyi hedefliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Beyin Sinyallerini Harflere Dönüştüren Bir Yapay Zeka Yazılımı Geliştirildi 

Bir Maymun, Neuralink Beyin-Bilgisayar Arayüzü ile ‘Pong’ İsimli Video Oyununu Oynadı

İlk Kez Kablosuz Bir Şekilde ‘Beyin Bilgisayar Arayüzü’ Eşleşmesi Yapıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz