Beyin Sinyallerini Harflere Dönüştüren Yapay Zeka
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yazı yazmayla ilişkilendirilen beyin sinyallerini ekran üzerindeki harflere dönüştüren yapay zeka tabanlı bir arayüz geliştirdi. Yazılımın, iletişimle ilgili engeli bulunan kişiler için oldukça faydalı olabileceği tahmin edildi.  

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yazı yazma eylemiyle ilişkilendirilen beyin sinyallerini ekran üzerindeki harflere dönüştüren yapay zeka tabanlı bir arayüz geliştirdiklerini duyurdu. Yazılımın, iletişimle ilgili engeli bulunan kişiler için oldukça faydalı olabileceği tahmin edildi. Araştırma ekibi, yazılımı 65 yaşındaki felçli bir adamda test etti. Yapılan deneme çalışmaları sırasında hasta, dakikada 16 kelime yazacak bir hız ile metin yazmayı başardı.  

Söz konusu çalışma için araştırmacılar, hastanın beyninin motor korteksinin dış bölgesine iki küçük sensör yerleştirdi. Bu şekilde sistem, beyin sinyallerini kaydedebildi. Daha sonra sinyaller, bir bilgisayar tarafından tek tek harflere çevrildi.  

Stanford tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı yazılım, spesifik olarak testteki hastayı hedefliyordu

Stanford Yapay Zeka

Diğer yandan; Stanford Üniversitesi tarafından tanıtılan yapay zeka tabanlı yazılım, spesifik olarak test sürecinde kullanılan hasta için geliştirildi. Fakat araştırma ekibi, farklı tipteki hastalar için de kendi kendini kalibre edebilen bir arayüz geliştirmeyi hedeflediklerine işaret etti. Açıklamada ayrıca, yazılımın konuşma veya yazma engeli olan milyonlarca kişi için oldukça faydalı olabileceğinin de altı çizildi.   

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, Yapay Zekalara Unutmayı Öğretiyor!

Miso, Kullanıcıların Burgerlerini Eksiksiz Yapmasını Mümkün Kılan Yapay Zeka Tabanlı Yeni ‘CookRight’ Uygulamasını Duyurdu 

Polonya’daki Metro Marketlerde Gıda İsrafını Azaltmak için Yapay Zeka Fiyatlandırma Sistemi Kullanılacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz