Neuralink Maymun
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Neuralink beyin-bilgisayar arayüzü üzerinden bir maymun, yalnızca düşünce gücüyle ve bir kontrol koluna ihtiyaç duymadan ‘Pong’ isimli video-oyununu oynadı. Projenin başındaki Elon Musk; konuya ilişkin açıklamasında ilk Neuralink ürününün, felçli bir kişinin düşünce gücüyle bir akıllı telefonu başparmak kullanan birine göre daha hızlı kullanmasını mümkün kılacağına işaret etti. 

Elon Musk liderliğindeki Neuralink, insan beynini doğrudan bir bilgisayara bağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyordu. Şirket; proje kapsamında son olarak, geliştirdiği çiplerden birini bir domuzun beynine yerleştirmişti. Aktarılan yeni gelişmelere göre ise Neuralink beyin-bilgisayar arayüzü, kısa bir süre önce bir maymun üzerinde denendi. Maymunun, söz konusu teknoloji aracılığıyla yalnızca düşünce gücünü kullanarak ‘Pong’ isimli bir video-oyununu oynadığı ifade edildi. Bununla birlikte maymunun, oyun oynarken bir kontrol kolu kullanmaya ihtiyaç duymadığının da altı çizildi. 

Paylaşılan diğer detaylara göre; ‘Pager’ isimli 9 yaşındaki Makak maymunu, ilk önce bir kontrol kolu üzerinden oyun oynadı. Maymun, daha sonra oyunu oynamak için kablosuz bağlantı üzerinden yalnızca zihnini kullandı. Yaşanan gelişme sonrası Neuralink, resmi internet sitesi üzerinden konuya ilişkin bir yazı yayınladı. Söz konusu açıklamada; geliştirilen teknolojinin, cilt üzerinde fiziksel bir bağlantı noktasına ihtiyaç duyan birkaç yüz elektrodu birbirine bağlayan sistemler geliştirmek için yapılan onlarca yıllık bir araştırmaya dayandığına işaret edildi. Çalışmanın, başlangıçta bin 24 elektrot kullanan ‘N1 Link’i temel aldığı da vurgulandı. 

Neuralink, ilerleyen versiyonlarda felçli kişilerin tekrar yürümesini mümkün hale getirebilecek

Neuralink

Neuralink ayrıca; ana misyonlarının kullanıcıların kendi başlarına çalıştırabilecekleri ve gittikleri her yere götürebilecekleri, kablosuz ve tamamen bedene entegre edilebilen klinik bir beyin-makine arayüzü oluşturmak, yüksek sağlamlık ve daha sağlıklı bilgi akışı için elektrot sayısını artırmak ve implant cerrahisini mümkün olduğunca hızlı ve güvenli hale getirmek için makineleştirmek olduğunu dile getirdi. Elon Musk ise konuya ilişkin resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Dünyaca ünlü CEO; ilk Neuralink ürününün, felçli bir bireyin akıllı telefonunu başparmak kullanan birine göre daha hızlı kullanmasını mümkün kılacağını belirtti. Daha sonraki sürümlerin ise beyindeki Neuralink’lerin sinyallerini bedendeki Neuralink’lere yönlendirebileceği ve böylece, örneğin, belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesinin de mümkün hale geleceği ifade edildi. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Elon Musk, İnsan Beynini Bilgisayara Bağlayan Neuralink’i Domuz Üzerinde Tanıttı

Kafa Derisine Yapılan ‘E-dövme’ ile Beyin Dalgaları Gerçek Zamanlı Ölçülecek

Beyin-Bilgisayar arayüz teknolojileriyle ilgili gelecekte bizi neler bekliyor? 

İlk Kez Kablosuz Bir Şekilde ‘Beyin Bilgisayar Arayüzü’ Eşleşmesi Yapıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz