TikTok fenomenlerinin geliri aylık 1 milyon dolara çıkacak
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Son dönemin popüler sosyal medya platformu TikTok, günden güne yaygınlaşmaya devam ediyor. Ülkemizde de bir hayli yaygın olan platform, diğer platformlardan alışık olduğumuz fenomenler için fırsatlar sunuyor. Yapılan araştırmalara göre TikTok fenomenlerinin geliri önümüzdeki yıl aylık 1 milyon dolara çıkacak

TikTok 2019’daki büyümesiyle 2020’nin de gözde sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Platform, sahip olduğu kullanıcı sayısı ve elde edilen görüntüleme sayılarıyla gönderileri çok kısa bir sürede yüzbinlerce kişiye ulaştırıyor. Platformun artan kullanıcı sayısı aynı zamanda büyük bir ekonomiye işaret ediyor.

Platformun sahip olduğu bu rakamlar araştırma kuruluşları tarafından da yakın bir şekilde takip ediliyor. The Guardian’da yer alan haberde, platformun yaratacağı ekonomik ekosisteme dair veriler paylaşıldı. Buna göre TikTok fenomenlerinin geliri önümüzdeki günlerde bir hayli artacak.

Bahsi geçen rakamlar uluslararası fenomenler için geçerli olsa da, platformun büyümesi ve potansiyeli hakkında ciddi fikir veriyor. Araştırmaya göre TikTok’ta kullanıcıların yapacağı markalarla işbirlikleriyle aylık 1 milyon dolara kadar kazanma potansiyeli bulunuyor.

ABD’li teknoloji firmaları tarafından yürütülen araştırmaya göre popüler sosyal paylaşım platformu TikTok’ta fenomenlerin, büyük markalarla yaptıkları iş birliklerine bağlı oluşturulan sponsorlu paylaşımlar önümüzdeki yıl itibariyle aylık 1 milyon dolara kadar kazanç imkanı tanıyacak.

Özellikle 13-38 yaş grubunda bulunan Z kuşağı, markaların ana hedef kitlesi demek mümkün. Bu yaş aralığı aynı zamanda TikTok’un en geniş kitlesini oluşturuyor. Araştırmada, çocukların geçmişte astronot, futbolcu, itfaiyeci olma hayali kurarken, bugün bu hayalin sosyal medya fenomenliğine dönüştüğüne dikkat çekiliyor.

Instagram ve YouTube kan kaybediyor

Facebook zaten son yıllarda popülerliğini yitiren bir platform olmuştu. Araştırmada buna ek olarak Instagram ve Youtube hakkında çarpıcı tahminler yer alıyor.  Buna göre Z kuşağı arasında Instagram ve YouTube’un popülerliğini yitirdiğine yer verildi. Ayrıca bu platformların kendi ünlülerini hali hazırda oluşturduğuna değiniliyor.

Morning Consult tarafından açıklanan verilere göre, ABD’li 17 yaşındaki Loren Gray 38 milyon takipçisiyle TikTok’un en popüler fenomenleri arasında ve sponsorlu paylaşımları  sayesinde şimdiden paylaşım başına 197 bin dolar kazanıyor.

TikTok’un bir diğer popüler ismi Hindistanlı Aashika Bhatia. Bhatia’nın önümüzdeki yıl en popüler TikTok kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor. Şu anda 14,5 milyon takipçisi olan Bhatia’nın önümüzdeki yıl 194 milyon takipçiye sahip olması bekleniyor. Bhatia, hali hazırda günde binlerce dolar para kazanıyor.

800 milyon aktif kullanıcı

2019’da en çok indirilen uygulamalar arasında ikinci sırada yer alan TikTok, Facebook, Instagram ve Messenger gibi popüler uygulamaları geride bırakmıştı. 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan platformun 2018’deki değeri 75 milyar dolardı.