Okuma Süresi
1 dakika
Yapay zekanın yapabileceklerinin sınırı yok gerçekten de. Within ve Adobe, yapay zekadan yararlanarak ünlülerin fotomontajlarını teker teker ortaya çıkardı.
İnternette, televizyonda ve magazin sitelerinde sık sık görmeye alıştığımız karakterlerin fotomontajsız hallerini hiç merak ettiniz mi? Eğer siz de bu soruya evet diyorsanız öyleyse her şeyin içinde olmaya başlayan yapay zekanın yeni ilgi alanına bir göz atabilirsiniz. FAL Detector isimli yapay zeka modeli magazin dergilerinde bulunan montajlanmış alanları tespit ederek temizliyor ve fotoğrafın asıl orijinal haline ulaşıyor. İşte detaylar!

Montajlı Fotoğrafları Açığa Çıkartıyor

Bildiğimiz gibi birçok ünlü isim bu mecralarda yer alırken çoğu zaman ağır fotomontaj kullanarak fotoğraf paylaşımı yapıyor. Hatta kimi zaman bu yöntemler öylesine abartılıyor ki, bu paylaşımlar internette adeta alay konusu oluyor. Ama diğer yandan da birçok kişi bu görüntüler karşısında sürekli kendisini kıyaslayarak daha zayıf, daha ince ve daha belirli güzellik tanımlarına kendisini sıkıştırmaya başlıyor. İşte tam da bu yüzden ünlülerin yüzlerindeki fotomontajları ortaya çıkaran bir yapay zekâ geliştirilmiş durumda. Within isimli bir sağlık kuruluşu Adobe ile ortaklık kurarak ünlülerin bu montajlı fotoğraflarını gün yüzüne çıkarıyor.

Within’in Amacı Ne?

Bir sağlık kuruluşu olan Within’in amacı elbette ünlüleri bir şekilde deşifre edip morallerini bozmak değil. Kuruluşun en temel amacı, yeme bozukluğu, özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlarla boğuşan bireylere yardımcı olmak. Bu kişilerin sosyal medya platformlarında görmüş oldukları ünlüler ile kendilerini kıyaslamalarının ardından sağlıklarını bozucu birçok şeye yönelmelerini engellemek. FAL Detector isimli yapay zeka modeli ile internette gördükleri ünlülerin aslında göründükleri kadar fit olmadıklarını bu kişilere ispatlamayı amaçlayan Within, bu konuda Adobe Photoshop ile işbirliği halinde.

Bazı Ünlülerde Test Edildi

FAL Detector, temel olarak Photoshop’da montaj işlemleri için kullanılan “Face-Aware Liquify” ve “Liquify”’i tespit ediyor. Bu şekilde magazin dergilerindeki montajlanmış alanları bularak temizledikten sonra fotoğrafı orijinal haline çeviriyor. Jennifer Aniston ve Angelina Jolie gibi ünlüler üzerinde denenmiş olan yapay zekâ modeli, birçok fotoğrafta fotomontaj yapıldığını tespit etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz