WhatsApp akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Dünyada en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kullanımıyla ilgili çok fazla ayrıntı bulunuyor. WhatsApp’ta engellenip engellenmediğinizi anlamanın yollarını sizler için derledik. WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?

Son yılların oldukça ses getiren mesajlaşma uygulaması WhatsApp, en çok kullanılan aplikasyonlardan biri. Mesajlaşmaya ek olarak fotoğraflar, videolar ve durumlar paylaşmaya imkan tanıyan uygulamanın sesli ve görüntülü arama gibi özellikleri de bulunuyor. Ayrıca uygulama içinde kullanıcılar istedikleri numarayı engelleyebiliyorlar. WhatsApp’ta bir kişinin sizi engellediğinden emin olmak için ise deneyebileceğiniz bazı taktikler var. Bir arkadaşınızın sizi engelleyip engellemediğini merak ediyorsanız tüm detayları sizler için aktardık.

WhatsApp’ta Kişi Engellendiğini Nasıl Anlayabilir?

WhatsApp, her gün yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir uygulama. Hayatımızdaki yeri öylesine büyüdü ki bazı dönemler haberleşme için yalnızca WhatsApp’ın kullanıldığı bile oluyor. Yurt dışında sevdiklerinizle WhatsApp ile kolayca görüşme sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca telefon hattında dakika olmadığı zamanlarda kullanılan tek uygulama olabiliyor. Fakat tüm bu keyifli kullanım, sevdiğiniz birinin sizi engellemesi ile arzu edilmeyen deneyimlere sebep olabiliyor. İşte WhatsApp’ta birini engelleme hakkında detaylar…

WhatsApp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?

WhatsApp’ta engelleme birinin rahatsız etmesi ya da iletişim kurulmak istenmemesi halinde kullanılan yöntemlerden biridir. WhatsApp’ta bir kişinin sizi engellemesi halinde işin aslını öğrenmek için birkaç tahmin yöntemi bulunuyor. Sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin uygulamada son görülme zamanının, çevrim içi durumunun, güncel profil fotoğrafının, mavi tikin ya da iletildi tikinin kontrolü ile bunu anlamanız mümkün olabiliyor. WhatsApp’ta yer alan onay işaretlerinden tek tik; mesaj gönderildi, çift tik; karşıya mesaj iletildi ve çift mavi tik ise; karşı taraf mesajı okudu anlamına geliyor.

tik işareti

1. Son Görülme ve Çevrim İçi Durumunu Kontrol Edin

WhatsApp’ta engellenip engellenmediğinizi anlamak için öncelikle şunu yapmalısınız:

 • WhatsApp’ta sizi engelleyip engellemediğini merak ettiğiniz kişinin sohbet sayfasına girin.
 • Son görülme tarihini kontrol edin. Son görülme tarihinin olmaması halinde engellenme ihtimaliniz bulunur. Ama son görülme zamanı WhatsApp’ta gizlilik ayarları kısmından kapatılmış da olabilir. Bundan ötürü son görülme zamanının burada olmaması kesinlikle engellendiğiniz anlamına gelmez.

son görülme

Bir başka tahmin yöntemi de şudur:

 • Sizi engelleyen kişi asla çevrim içi görülemez. Bu yolla tahmin yürütmek kolaylaşır. WhatsApp’ta bir kişiye ait son görülme zamanını ve çevrim içi durumu göremiyorsanız engellenme ihtimaliniz artar. Ama yine de bu aşamaya kadar net bir tahmin yürütmemek gerekir.

çevrim içi yazısı yok

2. Mesajın İletilme ve Okunma Durumunu Takip Edin

 • WhasApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişiye mesaj atıp da cevap alamıyorsanız bu durumda onay işaretlerine dikkat etmeniz gerekebilir.

engellenmediniz

 • Eğer siz bu kişiye bir mesaj attığınızda iki tik oluyorsa yanılıyor olabilirsiniz. Bu iki tik mesajın alıcının telefonuna ulaştığı anlamına gelir.
 • Ama burada tek tik oluyorsa ve kişinin son görülme tarihini, çevrim içi durumunu da göremiyorsanız engellenme konusunda olasılık artar.

engellenmiş olabilirsiniz

3. Bir Arkadaşınızdan Destek Alın

 • Son olarak net çözüm için ise bir başka yöntem bulunuyor. WhatsApp’ta sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin numarasını bir başka WhatsApp kullanan arkadaşınızın cep telefonuna kaydedebilirsiniz. Bu yolla bu kişinin profil bilgilerini kontrol edin. Eğer bu arkadaşınızın telefonunda son görülme tarihi, çevrim içi bilgileri ve ek olarak güncel profil fotoğrafı görülüyorsa bu kişinin sizi engellediği yönünde kesin bir tahmin yürütebilirsiniz.

4. Belki de Sadece Numaranızı Silmiştir!

 • Son aşamada bu durumla ilgili dikkat edilmesi gereken nokta ise; WhatsApp uygulamasında olan gizlilik ayarları bölümünde kişinin durumu, güncel profil fotoğrafı yalnızca kendi rehberinde yer alan kişilere açık olabilir. Bu da kişinin kendi telefon rehberinde kayıtlı olmayanlara profili kapalı demektir.
 • Whatsapp’ta silindiğini nasıl anlarsın diye merak ediyorsanız gizlilik ayarlarını sadece rehberinde kayıtlı olan kişilere açık olacak şekilde güncelleyen kişinin profil fotoğrafına, son görülme tarihine ve durumuna bakmanız yeterli. Eğer bunları başkaları görebiliyor ve siz göremiyorsanız bu kişi sizin numaranızı silmiş ama engellememiştir.

Whatsapp engellendiğimi nasıl anlarım?’ diye merak ediyorsanız yukarıda aktardığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eğer kişinin sizi engellediğinden kesin olarak emin olduysanız sınırları biraz daha zorlayarak o kişiye ulaşıp mesaj atabilme şansınız da bulunuyor.

WhatsApp’ta Engelleyen Kişiye Nasıl Mesaj Atılır?

WhatsApp’ta eğer biri sizi engellemişse bu kişiye hala ulaşabilir ve mesaj atabilirsiniz. Aşağıda yer alan yöntemi adım adım inceleyelim:

 • Bu yöntem çok kolaydır ama burada ihtiyacınız olan şey WhatsApp hesabına sahip bir başka kişi. Bu arkadaşınızın yardımı ile sizi engelleyen kişiye ulaşmak mümkün olacaktır. Hatta bu arkadaşınız sizi engelleyen kişinin rehberinde varsa bu daha iyi olur.

yeni grup

 • Bu adımda ise siz, arkadaşınız ve sizi engelleyen kişiden oluşan bir grup kurulması gerekir. Bu grup engelleyen kişiye ulaşmak için bir köprü vazifesinde bulunacak. Arkadaşınız grubu oluşturduktan sonra şu adımları izleyin.
 • Eğer özel bir konuşma yapacaksınız grup kurulduktan sonra arkadaşınızdan gruptan ayrılmasını rica etmelisiniz. Bu son durumda, grup içerisinde sadece siz ve sizi engelleyen kişi kalır.

mesajınız iletilir

 • Bu aşamadan sonra sizi engelleyen kişiyi görebilirsiniz ve mesajı gruptan yollama imkanı yakalarsınız.
 • Ama şu unutulmamalı: Üçüncü kişi, yani arkadaşınız da karşıdaki kişi tarafından engellenmişse artık köprü vazifesi görecek grubun herhangi bir anlamı kalmaz.

İlginizi Çekebilir:

Netflix bilim kurgu filmleri! En iyi filmler

WhatsApp, Süreli Mesajlar Özelliğini Yayımladı

WhatsApp, Aynı Hesabı Farklı Cihazda Kullanma Özelliği Getiriyor 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..