Qualcomm, 2021 yılında piyasaya sürülecek amiral gemisi akıllı telefonlara güç verecek yeni yonga seti Snapdragon 870 ’i resmi olarak tanıttı. Aktarılanlara göre, Snapdragon 870’li ilk akıllı telefon bu yılın ilk çeyreğinde çıkacak…

Yarı iletken ve telekomünikasyon ekipman şirketi Qualcomm, mobil işlemci piyasasında rekabeti artıracak yeni işlemcisini tanıttı. Hakkında daha önce pek çok söylentinin gündeme geldiği ve Snapdragon 870 olarak isimlendirilen yeni yonga seti, aslına bakılırsa şirketin aralık ayında duyurduğu amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888’in Lite modeli olarak anılıyordu. Ancak ortaya çıkan bilgiler yeni yonga setinin Snapdragon 888 Lite yerine, Snapdragon 865 Plus’ın bir versiyonu olduğunu gösteriyor. Zira aralarındaki tek farkın GPU saat hızı olduğu görülüyor. 

Her iki yonga setinde de bir tanesi Cortex-A77 3,2 GHz, üç tanesi Cortex-A77 2,4 GHz ve dört tanesi Cortex-A55 1,8 GHz olmak üzere sekiz çekirdekli CPU bulunuyor. Bunların dışında harici modemleri ve GPU’lar birbirlerinin aynısı. 

Qualcomm Snapdragon 870 ‘in özellikleri

Hem Snapdragon 865+ hem de Snapdragon 870, benzer makine öğrenme ve kamera özelliklerini bünyelerinde barındırıyor. İki yonga setinde de Hexagon 698 dijital sinyal işlemcisi ve Spectra 480 görüntü sinyal işlemcisi mevcut. Söz konusu sinyal işlemcisi, 200 Megapiksele kadar kamera desteği sunuyor. Bunun yanı sıra işlemciler 8K’da 30 FPS video kayıt, 960 FPS ağır çekim kayıt ve eş zamanlı 4K video ve 64 MP fotoğraf çekme desteğini bünyesinde taşıyor.

Snapdragon 870, QHD+ çözünürlükte 144 Hz ekran tazeleme oranı sunuyor. Quick Charge 4 Plus’ta her iki işlemcide destekleniyor. Kulaklıklar içinse Qualcomm TrueWiriless özelliği mevcut. Snapdragon 870’te FastConnect 6800 yer alırken, geçen seneki amiral gemilerine güç veren Snapdragon 865+’da ise FastConnect 6900 bağlantısı bulunuyor.

Qualcomm, yeni işlemcisi Snapdragon 870’in Xiaomi, OPPO, One Plus ve Motorola gibi üreticilerin yeni amiral gemisi akıllı telefonlarına güç vereceğini belirtti. Bu bağlamda, Motorola’nın yeni akıllı telefonu Motorola Edge S’in ve OnePlus 9E’nin bu yonga setini kullanacağı düşünülüyor. ABD merkezli yonga seti üreticisi, Snapdragon 870’i kullanan ilk akıllı telefonların ise 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya süreleceğini açıkladı. 

İlginizi Çekebilir:

Qualcomm ve Google’dan 4 Yıllık Android Güncellemesi İş Birliği

OPPO Find X3, Snapdragon 888’li En Güçlü Telefon Olacak

iPhone 12 Pro inceleme – iPhone 12 Pro kamera ve video performansı nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz