Dünyanın ilk karbon fiber cep telefonu

Dünyanın ilk karbon fiber cep telefonu Carbon 1 Mark II tanıtıldı. Kullandığı yapı malzemesi sayesinde oldukça ince ve gövde kalınlığına sahip. Bazı teknik özellikleri açıklanmış olan model Haziran 2020 tarihinde kullanıcıları ile buluşacak. 

Günümüzde kullandığımız çoğu cep telefonunun yapı malzemesi plastik. Tabii cep telefonlarının fiyatları yükseldikçe çelik, demir, cam, seramik hatta altın bile kullanılabiliyor. Ama yeni tanıtılan Carbon 1 Mark II dünyanın ilk karbon fiber cep telefonu olma özelliği taşıyor. Karbon fiber malzeme kullanan model inceliği, ağırlığı ve dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. 

Carbon 1 Mark II teknik özellikler 

Carbon 1 Mark II teknik özellikler 

Carbon Mobile tarafında üretilen Carbon 1 Mark II’nin en dikkat çeken özelliği tabii ki temel yapı malzemesi. Karbon fiber bir malzemeden üretilen cep telefonunun kalınlığı sadece 6.3 mm. 3050 mAh’lik bir bataryaya sahip olan Carbon 1 Mark II, orta büyüklükteki bu bataryasına rağmen oldukça hafif bir cep telefonu. Carbon 1 Mark II’nin ağırlığı sadece 125 gram. 

Carbon 1 Mark II işlemci noktasında MediaTek Helio P90 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci 6 tane 12nm teknolojisi ile üretilmiş, 2.0 GHz frekans hızına çıkabilen, 2 tane 2.2 GHz frekans hızına çıkabilen çekirdekten, toplam 8 çekirdekten oluşuyor. Carbon 1 Mark II’nin kullandığı bellek miktarı açıklanmamış olsa da 128 GB depolama alanına sahip.  

Carbon 1 Mark II, ekran noktasında 6.01 inçlik AMOLED bir ekran kullanıyor. Bu ekran Corning Gorilla Glass 6 cam ile korunmakta. Güç tuşu ise parmak izi sensörüyle birlikte gelmekte. 

Arka tarafında 2, ön tarafında da 1 kamera bulunduran Carbon 1 Mark II modelinin kamera özellikleri açıklanmış durumda değil. 2 bin tane üretilecek olan Carbon 1 Mark II’nin fiyatı 800 euro (5 bin 518 Türk lirası) olarak açıklandı. 2020 yılının Haziran ayında kullanıcıları ile buluşacak olan Carbon 1 Mark II, teslimat gününden 15 gün öce kullanıcılarından 250 euroluk bir ön ödeme talep ediyor. Dünyanın ilk karbon fiber cep telefonu olan Carbon 1 Mark II’nin stoklarının %25’i çoktan bitmiş durumda.

1 YILDIR MAĞARADA YAŞAYAN ADAM (RÖPORTAJ ADAM ÖZEL HABER) – DigiToll #4

Sony, orta segment cep telefonu Xperia 10 II tanıttı

Escobar’ın yeni katlanabilir ekranlı cep telefonu ”Escobar Fold 2” tanıtıldı