WhatsApp ’ın tartışmalı Gizlilik Sözleşmesi için Rekabet Kurumu soruşturma başlamıştı. Rekabet Kurumu, WhatsApp hakkındaki soruşturmanın gerekçeli kararını açıkladı. 

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, bu yılın başlarında gizlilik koşulları ve platform politikalarını değiştireceğini duyurdu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, 8 Şubat tarihinden itibaren çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşılacağı ifade edildi. Platform, konuya ilişkin kullanıcılara da yeni bir uygulama içi bildirim gönderdi. Söz konusu bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacağı ifade edildi. Bunun üzerine platform, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Birçok kullanıcı, WhatsApp’a alternatif güvenli mesajlaşma uygulaması arayışında Telegram’a ve Signal’a yöneldi. WhatsApp ise yeni koşulların yanlış anlaşıldığını ifade ederek daha şeffaf bir biçimde süreci yürütebilmek adına son tarihi Mayıs ayına erteledi.  

Bu sırada Türkiye’de; ‘Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK)’, WhatsApp hakkında inceleme başlatırken Rekabet Kurumu da platform hakkında soruşturma başlattığını açıklamıştı. Soruşturma kapsamında, WhatsApp’tan bilgi ve belge talep edilmiş ve bu veriler ışığında, soruşturma sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağı belirtilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; Rekabet Kurumu, WhatsApp için başlattığı soruşturma hakkında oy birliği ile verilen gerekçeli kararı açıkladı.

Rekabet Kurumu WhatsApp açıklaması

“-Rekabet Kurulunun 11.01.2021 tarihli, 21-02/25-M sayılı kararıyla başlatılan soruşturmanın kapsamından WhatsApp Inc.’in çıkarılmasına,

-Yapılan yeniden değerlendirme sonucunda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 11. maddesi çerçevesinde Rekabet Kurulunun 11.01.2021 tarihli, 21-02/25-10 sayılı Kurul kararının kaldırılmasına, geri alınmasına, değiştirilmesine veya yeni bir işlem yapılmasına yer olmadığına 7/12 21-13/162-69 gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere Kurul Üyesi Ahmet ALGAN’ın farklı gerekçesi ve OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

Rekabet Kurumu üyesi Ahmet Algan imzasıyla yer alan farklı gerekçede ise şu ifadeler yer aldı:

“1-Soruşturma tarafı teşebbüslerin, Türkiye’deki kullanıcıların gerek herhangi bir Facebook ürününün kullanımıyla paylaşılan gerekse de ağ kullanırken tarayıcı veya cihaz aracılığı ile otomatik olarak iletilen verilerinin, kendi aralarında paylaşılmasının,

2- Kullanıcıların, soruşturma tarafı teşebbüslerden aldıkları ürün ve hizmetler kapsamında sundukları verilerinin başka ürün ve hizmetler kapsamında kullanılmasına yönelik getirilen koşulların, durdurulmasını içeren yeni bir geçici tedbir kararı alınmasının gerekli olduğu kanaatindeyim.”

İlginizi Çekebilir:

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ’ni Kabul Etmeyenlerin Hesapları Sınırlandırılmayacak!

WhatsApp, Yanlış Haberlerin Yayılmasını Engellemek için ‘Mesajı İlet’ Özelliğini Sınırlıyor

Haftalık Teknoloji Gündemi – Elektrikli Scooter Düzenlemesi, En Çok Veri Toplayan iOS Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz