Geçtiğimiz yılın sonlarında dijital tasarım dünyası açısından oldukça önemli bir haber gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu habere göre Adobe, 20 milyar dolarlık bir bütçe ile en büyük rakibi olan Figma’yı satın alacağını duyurmuştu. Ancak son gelen haberlere göre Avrupa Birliği Adobe’un Figma satın alımı hakkında soruşturma başlatmış durumda.
Adobe’un 20 milyar tutarındaki Figma satın alımı, Avrupa Birliği tarafından soruşturmalık oldu. Hatta elde edilen bilgilere göre Avrupa Birliği tarafından yürütülecek olan soruşturma diğer soruşturmalara kıyasla oldukça detaylı bir şekilde yapılacak. İşte detaylar!

20 Milyon Dolara Satın Alacaktı

Adoba, son zamanlarda kullanıcı arayüzünden dijital tasarıma, video düzenlemeden internet sitesi oluşturucusuna kadar yaklaşık olarak 50’den fazla uygulama ile kullanıcılara hizmet veriyor. Oldukça kapsamlı bir faaliyet alanına sahip olan şirket, geçtiğimiz yılın sonlarında ise önemli bir haberle gündeme bomba gibi düşmüştü. Buna göre şirket son yılların yükselen uygulamalarından birisi olan Figma’yı 20 milyon dolara satın alacağını duyurmuş ve dijital tasarım dünyasında adeta taşları yerinden oynatmaya karar vermişti. Onlarca tasarım ve düzenleme programının geliştiricisi olan Adobe’un, XD yazılımının doğrudan rakibi olan Figma’yı satın alacağını söylemesi gerçekten de sektör için oldukça önemli bir durum. Ancak tüm bu gelişmenin karşısında Avrupa Birliği son noktada devreye girdi ve satın alımla ilgili bir soruşturma başlattı.

Avrupa Birliği ‘Dur’ Dedi

Söz konusu satın alımla birlikte kendi arayüz uygulaması olan XD’nin rakibini egale etmeyi hedefleyen Adobe, bu kararla birlikte tüketicilerin tepkilerini epey çekmiş durumda. Öyle ki, bu kararı açıklamasının ardından Adobe’un hisseleri bile düştü. Diğer yandan şirket, bugün akıllarda oluşan en büyük soru işaretine yanıt verdi. Bu arada satın alımın 2023 yılı içinde tamamlanması bekleniyordu ancak en son gelen haberle bu beklentiler tehlikeye girmiş durumda. The Financial Times tarafından konuyla ilgili 4 kaynaktan elde edilen bilgiye göre Avrupa Birliği’nin anti tröst regülatörleri Adobe’un satın alım operasyonu ile ilgili resmi bir soruşturma başlattı. Yapılan soruşturmanın ana nedeni ise satın alımın sektörde yüksek fiyatlara neden olmasının yanı sıra oldukça az bir yenilik yaratacağı yönündeki endişesiydi. Ancak tam da bu arada regülatörün kararının gelmesi işlerin daha da ciddileşmesine neden oldu. Dört ayrı kaynaktan elde edilen bilgilere göre AB, Adobe’un satın alımını “öldürücü satın alım” olarak değerlendiriyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz