Dünyanın en önemli çip üretici firmalarından birisi olan Intel, Almanya’da oluşturacağı çip üretim tesisi için tam 30 milyar euro (33 milyar dolar) yatırım yapma kararı aldı.

Amerikalı teknoloji devi Intel, çip üretimi konusunda dünya çapında lider firmaların başında geliyor. Çeşitli ülkelerdeki üretim tesisleri ile her geçen gün daha da büyüyen firma, şimdi de Almanya’da kuracağı çip üretim tesisi için 30 milyar euro tutarında bir yatırım yapacağını duyurdu. İşte detaylar!

Intel Alman Hükümeti ile Niyet Mektubu İmzaladı

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden birisi olan ABD’li Intel, yaptığı bir açıklama ile Almanya’da oluşturacağı çip üretim tesisi için 30 milyar Euro değerinde yatırım yapacağını duyurdu. Yarı üretken iletken üretim tesisleri için yapılacak olan yatırım, Doğu Almanya’nın Magdeburg kentinde kurulacak. Söz konusu yatırım yarı iletkenlerin AR-GE ve imalatı konusunda Avrupa Birliği sınırları içindeki 80 milyar Euroluk yatırım planının bir parçası. bu yatırım için oldukça kararlı ve iddialı olan Intel, Magdeburg’da planlamış olduğu üretim tesisi için Alman hükümeti ile bir niyet mektubu imzaladığını da açıkladı. Magdeburg’da faaliyet gösterecek olan yeni tesislerin Avrupa Komisyonu’nun Alman hükümetinin teşvik paketini onaylamasının ardından 4-5 yıl sonra faaliyete geçmesi bekleniyor.

Toplamda 10 Bin Kişilik İstihdam

Intel’in Magdeburg’da açmayı düşündüğü yarı iletken üretim tesislerinin fabrika inşaatında 7 bin, fabrika tamamlandığında ise 3 bin kişiye istihdam sağlanacağı bildirildi. Şu ana kadar yapılan açıklamalarda Alman hükümetinin ne kadar teşvikte bulunacağı hakkında bir bilgi verilmedi. Oysa Alman basınında yer alan haberlerde, Doğu Almanya’daki Magdeburg kentinde kurulacak tesisler için Alman hükümetinin Intel’e yaklaşık 10 milyar Euro teşvik verdiği ifade edildi. Ayrıca Intel, 16 Haziran’da Polonya’da yarı iletken montaj ve test tesisi için 4,6 milyar dolarlık yatırım yapacağını da kamuoyuna duyurmuştu.

Diğer yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Intel ile yapılan anlaşmanın Almanya için önemli bir adım olduğunu belirterek, “Intel’in Magdeburg’daki yarı iletken üretimi, Almanya tarihindeki en büyük doğrudan yabancı yatırımdır. Bu yatırımla teknolojik olarak dünyanın en iyilerini yakalıyor, ekosistem oluşturuyoruz. Aynı zamanda mikroçip üretimi için kendi kapasitemizi genişletiyoruz. Bu, Magdeburg, Almanya ve tüm Avrupa için iyi bir haber.” ifadesini kullandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz