Okuma Süresi
1 dakika

Yapay zekâ teknolojileri hakkında açıklamalar yapan Eski Google CEO’su Eric Schmidt, çok çarpıcı açıklamalar da bulundu. Schmidt, savaşları değiştirme konusunda yapay zekâ teknolojilerini nükleer silahlara benzetti.

Eski Google CEO’su Eric Schmidt, verdiği bir röportajda yapay zekâ teknolojileriyle ilgili birtakım açıklamalar yaptı. Çok dikkat çeken bir çıkış yapan Schmidt, yapay zekâ teknolojilerinin savaşlar üzerindeki etkisi için nükleer silah benzetmesinde bulundu. Bu sert açıklamaların detaylarına birlikte bakalım.

Yapay zekâ, son dönemlerde hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Bugün insansız hava araçları gibi yüksek teknoloji ürünlerinde de basit bir video oyununda da yapay zekâ teknolojilerinden yararlanıyor. Birçok insan da yapay zekâ teknolojilerini olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Eski Google CEO’su Eric Schmidt’e göre ise yapay zekâ teknolojilerinin gelişimi, olumlu sonuçlar kadar olumsuz sonuçlara da yol açacak.

“Yapay Zekâ, ABD’nin Çin’e Karşı Silahlanmasında Etkin Rol Oynayacak”

Bir zamanlar ABD hükümetinin savaş teknolojileri için de çalışmalar da bulunan Eric Schmidt’e göre yapay zekâ teknolojileri, savaşlar için yeni bir oyun kurucu hâline gelecek. Bu geliştirilen teknolojilerle tank gibi askeri araçların test çalışmaları bilgisayar ortamında yapılıyor. Aynı zamanda istihbarat toplama, arka uç yazılımları ve diğer askeri donanımlar da yapay zekâ desteğine sahip olmaya başladı. Bu durum, ABD’nin Çin karşısındaki silah üstünlüğünü artıracak.

Yapay Zekâ = Nükleer Silah

Einstein, 1930’larda Roosevelt’e, savaşı değiştirebilecek yeni teknolojinin nükleer silahlar olduğunu söyleyen bir mektup yazdı. Bu mektup, çok doğruydu. Yapay zeka teknolojileri ile merkezi olmayan, dağıtılmış sistemlerin de o kadar güçlü olduğunu iddia ediyorum.” şeklinde bir çıkış yapan Eric Schmidt, bu açıklamasıyla nükleer silahlar ile yapay zekânın savaşları değiştirme gücü açısından aynı olduğunu söyledi.

Eric Schmidt Yapay Zekânın Ölümcül Olduğunu Söylemeye Çalışmıyor

Eric Schmidt tarafından yapılan benzetmeyi “yapay zekâ insanları öldürecek” olarak yorumlamak gerekiyor. Eski Google CEO’sunun anlatmaya çalıştığı şey, yapay zekâ teknolojilerinin savaşların yapısını değiştirecek olması… Yapay zeka ile hem savaş ekipmanlarının yapısı değişebilecek hem savaşlar, cephelerde değil yazılımlarda gerçekleşebilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz