HES Uygulamasına “Aşı Kimliği” oluşturma özelliği geliyor. Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele kapsamında iki doz aşı olanlar için e-Nabız üzerinden aşı kartı oluşturma imkanı sunuyordu. Turizm sezonunun açılmaya başlanacağı bu dönemde şimdi ise Hayat Eve Sığar (HES) Uygulamasına aşı olmuş kişiler için ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’ özelliği eklenecek. 

Pandemi döneminde pek çok ülkede aşı çalışmaları devam ederken turizm sezonunun açılmasına sayılı günler kala Sağlık Bakanlığı HES uygulamasına “aşı kimliği” oluşturma özelliği eklemek için çalışmalara başladı. Avrupa Birliği ülkelerine seyahatlerde kullanılması beklenen ‘aşır pasaportu’ uygulaması çalışmalarının da devam ettiği bu süreçte HES uygulamasına ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’ni devreye aldı.

Milliyet’in haberine göre, iki doz aşısını olmuş vatandaşlar, uygulamaya girerek, aşı kimlik kartlarını oluşturabilecek.

İsteyenler uygulamaya pasaport numaralarını da ekleyebilecek ve bu kişilerin pasaport bilgileri aşı kimlik kartlarının içerisinde yer alacak. Söz konusu kimlik kartları, yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek. Seyahat edilen ülkeye girişte pasaportların okutulmasıyla kişinin aşı bilgisine ulaşılabilecek.

Güvenli turizm logosu

Bakanlık tarafından oluşturulan, ‘Türkiye Cumhuriyeti Aşı Kimliği’nin üzerinde, kişinin T.C kimlik numarası, pasaport no (bu alan kişi tarafından isteğe göre dolduruluyor), ad ve soyadı, doğum tarihi, uyruğu, “Kovid-19 aşısı olmuştur” bilgisi, aşı adı, aşının yapıldığı tarih gibi bilgilerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen yaz hayata geçirdiği güvenli turizmin logosu (SAFE TOURISM) yer aldı.

Kimlik kartının üzerinde ayrıca bir karekod da bulunuyor. Karekod okutulduğunda sistem e-Nabız’a yönlendiriyor, İngilizce ve Türkçe olarak ekranda, “Aşı kimliği 12345678910 TC Kimlik numaralı ve Z12345678 pasaport numaralı, ‘x kişisine aittir. Bu kimlik  09.05.2021 tarihinde T.C Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuştur” ifadeleri yer alıyor.

HES uygulamasında aşı kartı nasıl çıkarılır?

HES uygulamasına giriş yaptıktan sonra öncelikle pasaportunuzun hesabım bölümünden tanımlanması gerekiyor. Ardından ‘Pasaportlarım’a gelerek ekle tuşu seçip pasaport numarası girmeniz gerekiyor. Ana ekrana dönerek ‘Kovid-19 aşı bilgilerim’ kutucuğu seçin.

Gelen ekrandan ‘Aşı kartlarımı’ tıklayıp ardından ekranın en altına gelen ‘Aşı kartı oluştur’ seçeneğini tıklayın. Bu işlemin ardından aşı kartında pasaport bilgilerinin yer alması isteniyorsa seçim yapılarak devam edilecek. Eğer seçim yapmadan devam edilirse kart kayıt olunan mevcut kimlik bilgileriyle oluşturulacak.

Farklı bir pasaport bilgisinin aşı kartında yer alması isteniyorsa “Hesabım” bölümünden tanımlama yapabilecek. Daha önce tanımlanan pasaport numarası varsa numaranın seçileceği bir uyarı ekranı ile karşı karşıya kalınacak. Ekranda çıkan pasaport numarası seçilip devam edilirse kimlik kartı kısa sürede oluşturulacak.

İlginizi Çekebilir:

Pfizer Tarafından Geliştirilen COVID-19 Aşısı, FDA’dan 12-15 Yaş Arası Çocuklar İçin Kullanım Onayı Aldı! 

Türk Nano Teknoloji Firması Nanosilver, NASA ’nın Yarışmasında Birinci Oldu!

AKILLI BİLEKLİKTEN FAZLASI! Huawei Band 6 akıllı bileklik inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz