WhatsApp Kullanıcı Verileri Facebook

WhatsApp, gizlilik ilkesi ve platform koşullarını 8 Şubat 2021 tarihinde güncelleyeceğini duyurdu. Konuya ilişkin açıklamada; yapılan güncelleme kapsamında, artık WhatsApp tarafından toplanan kullanıcı verileri ve bilgilerinin çatı şirketi Facebook ile de paylaşılacağına dair bir ibare yer aldı. Kullanıcılara, konuyla ilgili bir uygulama içi bildirim gönderilmeye başlandı. Yeni koşulların kabul etmeyen kullanıcıların ise 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp’ı kullanamayacağı belirtildi. 

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından satın alındı. Facebook’un adının sık sık veri güvenliği ve gizliliği ile ilgili skandallara karışmış olması, pek çok kullanıcı için WhatsApp ile ilgili soru işaretlerini de gündeme getirmişti. 19 milyar dolara satın alınan şirket, bunun üzerine bir açıklama yapmış ve açıklamasında Gizliliğinize saygı duyuyoruz, WhatsApp’ı sizin hakkınızda olabildiğince az bilgi sahibi olmak amacıyla kurduk. Facebook ile ortaklığımızı, bağımsız bir şekilde çalışmaya devam ederek sürdüreceğiz. Temel değerlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek” ifadelerine yer vermişti. Fakat yaşanan yeni bir gelişme, bu açıklamanın da güvenirliğini kaybetmesine sebep oldu.  

Aktarılan detaylara göre; WhatsApp, gizlilik ilkesi ve platform koşullarını 8 Şubat 2021 tarihinde güncelleyeceğini duyurdu. Şirket, resmi internet sitesinden yaptığı bir açıklamayla 2021 yılı için hazırladığı gizlilik koşullarını da detaylı bir biçimde yayınladı. Söz konusu koşulların, 8 Şubat 2021 itibarıyla geçerli olacağı ifade edildi. Bu kapsamda; kullanıcıların telefonlarına, konuyla ilgili bir uygulama içi bildirim de gönderilmeye başladı. Bu bildirimde yer alan ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacağı ifade edildi.  

WhatsApp Kullanıcı Verileri Facebook

Yeni gizlilik ilkesi ve platform koşulları kapsamında; artık WhatsApp kullanıcı verileri, çatı şirket Facebook ve Facebook tarafından kurulan diğer şirketlerle de paylaşılacak. WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek isteyen herkes, kişisel verilerine ilişkin bu onayı vermek durumunda olacak.  

İşte WhatsApp tarafından toplanan ve Facebook ile de paylaşılacak olan veriler! 

WhatsApp Toplanan Veriler

WhatsApp tarafından toplanan veriler; yan hizmetler, emniyet, güvenlik, bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal etkileşimler için kullanılıyor. WhatsApp tarafından toplanan ve Facebook ile paylaşılacak olan kullanıcı verileri ise şu şekilde:  

 • Hesap Bilgileri 
 • Mesajlar 
 • Bağlantılar 
 • Durum Bilgisi 
 • İşlem ve Ödeme Verileri 
 • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler 
 • Kullanım ve Kayıt Bilgileri 
 • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri 
 • Konum Bilgileri 
 • Çerezler 
 • Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır.) 
 • Kullanıcı Şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.) 
 • WhatsApp’taki İşletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır.) 
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır.) 
 • Üçüncü Taraf Hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır.) 

İşte yeni gizlilik ilkesi ile ilgili WhatsApp tarafından yapılan açıklama! 

WhatsApp Yeni Gizlilik İlkesi

WhatsApp, yeni gizlilik ilkesi ile ilgili açıklamasının bir bölümünde şu ifadelere yer verdi: 

“Hizmetlerimizi yürütmemize, sağlamamıza, iyileştirmemize, anlamamıza, özelleştirmemize, desteklememize ve pazarlamamıza yardımcı olmaları için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıyla ve diğer Facebook Şirketleriyle çalışırız. Teknik altyapı, teslimat ve diğer sistemleri sağlamak, Hizmetlerimizi pazarlamak, anket ve araştırma yaptırmak, kullanıcıların ve başkalarının güvenliğini, emniyetini ve bütünlüğünü korumak ve müşteri hizmetlerine yardımcı olmak gibi Hizmetlerimizi desteklemek için bu şirketlerle birlikte çalışırız. Bu kapsamda üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıyla ve diğer Facebook Şirketleriyle bilgi paylaştığımızda, bu sağlayıcıların sizin bilgilerinizi bizim adımıza, kendi talimat ve koşullarımız uyarınca kullanmasını şart koşarız. 

Siz veya başkaları üçüncü taraf hizmetlerini veya Hizmetlerimizle entegre olan diğer Facebook Şirketi Ürünlerini kullandığınızda, bu üçüncü taraf hizmetleri sizin veya başkalarının onlarla paylaştıkları hakkında bilgi alabilir. Örneğin, iCloud veya Google Drive gibi, Hizmetlerimize entegre olan bir veri yedekleme hizmeti kullanırsanız bu hizmetler WhatsApp mesajlarınız gibi kendileriyle paylaştığınız bilgilere sahip olur. Üçüncü taraf bir platformdan içerik oynatmak için uygulama içi oynatıcıyı kullandığınızda olduğu gibi, Hizmetlerimiz aracılığıyla bağlantılı bir üçüncü taraf hizmeti veya başka bir Facebook Şirketi Ürünü ile etkileşimde bulunursanız IP adresiniz ve bir WhatsApp kullanıcısı olduğunuz gibi sizinle ilgili bilgiler, bu tür üçüncü taraflara veya Facebook Şirketi Ürününe sunulabilir. Üçüncü taraf hizmetlerini veya diğer Facebook Şirketi Ürünlerini kullandığınızda, ilgili hizmetleri ve ürünleri kullanmanızın bu hizmetlerin kendi koşullarına ve gizlilik ilkelerine tabi olacağını lütfen unutmayın.” 

WhatsApp ve Facebook arasındaki çalışma prensibi, veri paylaşımı ve bilgi alışverişini de kapsıyor! 

WhatsApp Facebook Veri Paylaşımı

Açıklamaya göre; WhatsApp ve Facebook arasındaki çalışma prensibi, veri paylaşımı ve bilgi alışverişini de kapsıyor. Popüler mesajlaşma platformu, açıklamasında Facebook ile çalışma şeklini şu şekilde açıklıyor: 

“Facebook Şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook Şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook Şirketi Ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler. Bu amaçlar şunları içerir: 

 • altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak, 
 • Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak, 
 • Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek, 
 • onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler), özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek ve 
 • WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp, Yılbaşı Günü Rekor Tazeledi! 

2021’de WhatsApp Desteği Alamayacak Telefonlar

WhatsApp’ın iOS Sürümüne İki Yeni Özellik Ekleniyor

2 YORUMLAR

 1. Merhaba, bildirim bana geldi fakat uyku sersemi kapattım, bildirim tekrar gelirmi ? Yada ben bildirimi ayarlardan felan yapabilirmiyim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz