AFAD ve Google’ın deprem uyarı bildirimi neden Kahramanmaraş depreminde uyarmadı? Olası bir uyarının gelmesi enkazın etkilerini azaltabilir miydi?

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem milyonlarca insanın hayatını etkiledi. AFAD ise bir süre önce deprem uyarı bildirimi için bir sistem geliştirerek tüm Türkiye’de testlerini yapmıştı. Peki, 7.7 ve 7.6’lık iki deprem sırasında bu bildirimler neden gelmedi?

Gelecek Uyarı Depremin Etkisini Azaltır Mıydı?

Android ve iOS telefonlarda “Hayati Uyarı Bildirimi” özelliği sayesinde herhangi bir doğal afet öncesinde bildirim almak mümkün. Bu bildirimleri örneğin AFAD gibi yerel yönetimler ya da Google gibi küresel firmalar üstleniyor.

Daha önce Türkiye geneli bir deprem uyarı bildirimi tatbikatı gerçekleştiren AFAD, Kahramanmaraş depremlerinde bildirim göndermedi. 12 Kasım 1999 Düzce depreminin anısına 18.57’de gerçekleştirilen “çök-kapan-tutun” tatbikatı, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Ancak benzer bir uyarının deprem gecesinde gelmemesi, eleştiri ve tepkilere neden oldu.

AFAD’ın deprem uyarı bildirimini göndermemesinin nedeni henüz bilinmiyor. Bölgedeki hiçbir kullanıcıya uyarı gitmediğini düşünürsek, AFAD’ın herhangi bir bildirim yayınlamadığını söylemek mümkün. Ancak olası bir uyarı mesajı, 04.17’de gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki deprem öncesinde insanları uyandırabilirdi.

AFAD’a ek olarak Google’ın da buna benzer bir hizmeti var. Android kullanıcılarına depremden saniyeler öncesinde bildirim gönderen bu özellik, Ocak ayında Muğla’da gerçekleşen 5.7’lik depremde çalışmıştı. Ancak Kahramanmaraş bölgesi için herhangi bir bildirim göndermedi.

Yine de, gelişmiş deprem uyarı sistemlerinin bile kusursuz olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Bu yüzden depremlere hazırlanmanın en iyi yolu, kendinizi deprem güvenliği konusunda eğitmek ve bir deprem durumunda ne yapacağınıza dair planınızın olması olduğunu bilmek.

Şu anda sadece iPhone ve Apple Watch cihazlarda bulunan hayati uyarı bildirimi özelliği, yaşanan acil durumlarda kullanıcıların uyarılması için toplu bir mesaj gönderme imkânı sağlıyor. Bu mesajlar, ülkede yaşanan bir gelişme sonrası hükümetler ya da hükümete bağlı AFAD gibi kurumlar tarafından yayınlanabiliyor, halkın güvenliğini ya da yaşamını tehdit eden yangın, sel, deprem, aşırı yağış gibi doğal afet durumları hakkında uyarılarda bulunulabiliyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz