Okuma Süresi
1 dakika

Kahramanmaraş depremlerinin ardından hem Türkiye menşeli hem Türkiye’de hizmet vermekte olan uluslararası firmalardan destek açıklamaları geliyor. İşte Baykar’dan TurkNet’e depremzedelere yardımda bulunacağını açıklayan tüm şirketler…

6 Şubat 04.17 ve 13.17’de meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremler, Kahramanmaraş ve çevre illerde büyük bir yıkıma neden oldu. İlk depremden sonra Türkiye, uluslararası çapta yardım talebinde bulundu.

Yardım talebi sonucunda pek çok ülke Türkiye’ye destek ekiplerini gönderirken, bu talebe uluslararası şirketlerden de yanıt geldi.

BAYKAR’dan, 9 Şubat İtibarıyla Toplam 655 Milyon TL Bağış

Baykar, 1. ve 2 gün 105.771.721 TL insani yardım, 3. gün 250.000.000 TL nakdi bağış ve 4. gün 300.000.000 TL nakdi bağış yaptı. Toplam 655.771.721 TL yardım yapan BAYKAR, ayrıca depremzedelerin barınma ihtiyacı için AFAD ile 1000 konut bağışlayacağını duyurdu.

TurkNet, Ücretsiz ve Şifresiz İnternet Alanları Kurmaya Başladı

TurkNet, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Deprem bölgesindeki yoğunluk analizine göre çadırkent, toplanma alanı, üniversite kampüsleri ve aşevleri gibi özel alanlarda Hotspot Wi-Fi ağları oluşturmaya başladık. 

Adana Çukurova Üniversitesi’nde 600’den fazla ailenin barındığı kongre merkezi ve spor salonuna şifresiz Hotspot Wi-Fi ağlarımızı kurduk.

Bölgede iletişimin sürmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Altyapı, cihaz ve enerji sağlayabildiğimiz deprem bölgelerinde bu hizmeti yaygınlaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. 

Ağ adı: #Birlikteyiz”

Ayrıca Turknet resmi hesaplarından yaptığı açıklamada deprem bölgesindeki ihtiyaç sahipleri için 1,3 milyon TL yardım yaptıklarını ifade etti.

Starbucks, Gelen Tepkilerden Sonra 19 Milyon TL Bağış Yaptı

Starbucks’ın internet sitesinde konuyla ilgili yer alan bilgilerde, bağışın 4 ayrı yere dağıldığını görüyoruz. Buna göre Starbucks, depremden etkilenenlere yapılacak olan 19 milyon TL’lik bağışı; Global Red Cross Red Crescent (Kızılay), World Central Kitchen (Dünya Merkezi Mutfağı), The International Rescue Committee (Uluslararası Kurtarma Komitesi) ve Planet Water Foundation’a (Gezegen Su Vakfı) yapacak.

Tüm bunların yanı sıra şirket, OHAL kapsamında etkilenen şehirlerde depremin ilk gününden itibaren, 40 Starbucks mağazasından 500 kişi ile arama kurtarma ekiplerine içecek sağlamak da dahil olmak üzere yerel toplulukları desteklemek için büyük bir koordinasyon içinde çalıştıklarını ifade etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz