Okuma Süresi
2 dakika

Deprem bölgesinde üç büyük operatör de büyük iletişim sorunlarıyla karşı karşıya. Bir taraftan tepkiler artarken diğer yandan operatörler çalışmalarını sürdürüyor. Peki, neden böyle bir skandal yaşanıyor?

Kahramanmaraş merkezli üç büyük şehrin neredeyse yol olmasına neden olan iki büyük depremin üzerinden 1 hafta geçti. Bölgedeki yardım ve kurtarma çalışmaları hâlâ devam ediyor. Tüm bunlar devam ederken, özellikle Hatay bölgesinin büyük çoğunluğunda hiçbir şekilde mobil bağlantı bulunmadığı ifade ediliyor. Bu durum birçok tepkiye de neden oluyor.

Son gelişmeyle Cumhurbaşkanı yardımcısı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Tüm GSM Operatörleri 1 Ay Süreyle Görüşmeleri Ücretsiz Sağlayacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone, depremin olduğu andan itibaren bir aylık süre için tüm görüşmeleri ücretsiz sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Operatörlerin Açıklamaları

Türk Telekom, depremin ilk günü olan 6 Şubat’ta yaptığı açıklamada bölgeye mobil baz istasyonları sevk ettiğini paylaşmıştı. Vodafone da yine 6 Şubat’taki açıklamasında destek çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etmişti.

Vodafone, 9 Şubat’ta paylaştığı açıklamasında ilk günden itibaren bölgeye tüm mobil baz istasyonlarını sevk etmeye başladığını paylaştı. Toplam 528 sahanın şu ana kadar yeniden aktifleştirildiği ifade edildi.

Türk Telekom’un yeni yaptığı açıklamada ise bölgeye mobil Wi-Fi araçlarını gönderdiğini ve ücretsiz internet ve arama uygulamasına devam ettiği belirtildi. Mobil Wi-Fi araçlarının konumu, 10 Şubat sabahı itibarıyla şu şekilde:

  • Hatay, Merkez/Antakya, Aksaray Türk Telekom Santral Binası Önü
  • Hatay, Merkez/Antakya, Şair Mehmet Güneş Parkı
  • Gaziantep, Nurdağı, Nurdağı Türk Telekom bahçesi
  • Kahramanmaraş, Elbistan, Fatih İlköğretim Okulu Önü – AFAD merkezi
  • Gaziantep, Islahiye, Islahiye Otobüs Terminali

Ücretsiz arama ve internet, tüm operatörler tarafından bölgede sunuluyor.

Mobil operatörler depremden sonra fazlasıyla tepki çekmişti.

Haluk Levent, Twitter üzerinden şu paylaşımı yaptı: “Telefon operatörleri! Bugün 3. Gün. Bu kadar bağış topladık fiyat söyleyin hemen gönderelim! Nedir bu ya! Hatay’ın dört bir yanını güçlendirin artık! Yapacağınız işin verimi yüzde 60 düşüyor. Teknoloji mi yetersiz bilim mi yetersiz anlamıyorum!”

Operatörler de yaşanan sıkıntıdan dolayı Yerli İHA Aksungur’da baz istasyonu görevi görmeye başlamıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz