Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Siber güvenlik şirketi ESET acil durum hazırlıklarını  teknoloji penceresinden inceledi

Deprem, yangın ya da bir kar fırtınasına karşı hazırlıklarınız neler olmalı? Çalışma alanınızdan aniden ayrılmanız gerektiğinde verilerinizin ve iletişiminizin güvende olması için neler yapmalısınız? Acil durumların nadir olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, teknolojinizi hızlı bir şekilde kaçmaya hazır hale getirmeniz önemlidir. İşte aniden ayrılmak zorunda kalmanız durumunda, hayatta kalmak için iletişiminiz, verileriniz ve planınızı içerecek bir ‘acil seyahat çantanızı’ hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

Jeneratör ve pil bulundurun

 Bu, aslında ilk etapta temel ihtiyaçları içeren bir çantaya sahip olmak anlamına gelir. Şarj cihazlarını ve kabloları unutmayın. Ekstra piller bir zorunluluktur, aynı zamanda bir tür küçük güneş şarj cihazı ve çok pahalı olmayan küçük jeneratörlerden biri de bulunabilir. Teknolojinin giderek daha az güç aç hale gelen gücüyle, günlerdir şarj olmadan gidebilir. Ama elektronlar akmayı bıraktığında her şey kapanır.

Önemli belgeleri tarayın ve telefonunuzda saklayın

 Ehliyet/Kimlik Kartı, SGK, pasaport, doğum belgesi, aşı sertifikası, evlilik cüzdanı, mali evrak gibi önemli belgeleri tarayın (veya fotoğraf çekin). Mümkünse, bunları şifre korumalı bir arşivde, şifreli sanal sürücüde veya harici USB sürücüsünde vb. saklayın. En azından, telefonunuzda bulunsunlar.

İletişiminizi metin ve e-postayla sınırlamaya çalışın

 Acil bir durum sırasında iletişim kurmak için hücresel verileri kullanabilirsiniz, ancak neredeyse istisnasız, herkes neler olduğunu anlamak için telefonunu aldığında baz istasyonlarındaki trafik artacaktır. Baz istasyonu konuşlandırmaları bu tür anlık trafik yağmuru için uygun değildir, çünkü uygun hale getirilmesi altyapı maliyetini önemli ölçüde artıracak ve çoğunlukla kullanılmayacak yatırıma neden olacaktır. Alternatif kurulumlara ihtiyacınız var, bağlı kalması gereken uzak ofisler tarafından kullanılacak çok katmanlı, yük dengeleme yönlendiricileri gibi. Böylece ihtiyaç durumunda, verileri birkaç sağlayıcı ve teknolojiye sorunsuz bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Uydu veri iletişimi bazı durumlarda çok işe yarar, ancak pahalı olabilir, bu nedenle iletişiminizi metin ve e-posta ile sınırlarsınız. Sınırlı bağlantılarda videolardan kaçının, “sahip olmak iyidir, ancak gerekli değildir”.

Bulutta yükleme yapmaya çalışın

 Kaçıyorsanız ve teknolojinizi bırakmak zorunda iseniz, yeni cihazlara geri yüklemenin bir yolunu bulmalısınız. Bu da bulut yedeklemeler veya en azından yanınızda taşıdığınız harici sabit sürücüler demektir. Koşuşturmanın sıcağında dikkatinizin dağılacağını unutmayın, bu yüzden birçok önlemi birden fazla almaya dikkat edin. Yerel yedeklemeler, yalnızca asıl iş yerinizde bir süre çalışmaya niyetiniz yoksa faydalıdır. Ayrıca yedeklemelerinizin sağlamlığına da güvenmeniz gerekir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz