Instagram Yeni Algoritma

Instagram, gönderilerdeki reklam ve ücretli ortaklıkları gizleyen influencer’ları tespit etmeye yönelik yeni bir algoritma geliştirdiğini açıkladı. Sosyal medya devi; kısa bir süre önce platform kullanıcılarının yanlış yönlendirilmesini önleyemediği gerekçesiyle, Birleşik Krallık’ta bir soruşturmanın ana öznesi haline gelmişti.  

Kısa bir süre önce platform kullanıcılarının yanlış yönlendirilmesini önlemekte başarısızlığa uğradığı gerekçesiyle Birleşik Krallık’ta bir soruşturmanın ana öznesi haline gelen Instagram, konuya ilişkin yeni bir hamle yaptığını açıkladı. Aktarılan detaylara göre; Instagram yazılımcıları, gönderilerdeki reklam ve ücretli ortaklıkları gizleyen ifluencer’lara yönelik yeni bir algoritma geliştirmeye başladı. Söz konusu algoritmaların, gelecek yıl içerisinde kullanıma sunulacağı belirtildi. Sosyal medya devi ayrıca, ücretli ortaklık ve reklam içeren paylaşımlarda reklam-vereni etiketlemeyen kullanıcıları da işletmelere bildireceğini ifade etti. 

Diğer yandan; Birleşik Krallık’ta sosyal medya yıldızlarının, yasalar gereği ödeme aldıkları bir içeriğin ücretli ortaklık olup olmadığını net bir şekilde takipçilerine belirtmek zorunda oldukları biliniyor. Influencer’lar, bunun için genellikle reklam içeren gönderilerinin açıklama kısmına ‘#ad’ etiketi ekliyor. Şirketin geliştirdiği yeni algoritma ve araçların, influencer’ların gönderilerini yayınlamadan önce herhangi bir ürün veya hizmeti tanıtmak üzere teşvik alıp almadıklarını onaylamalarını gerektiren bir uyarı gönderdiği ve potansiyel olarak reklam olabilecek paylaşımları tespit edebildiği ifade ediliyor.  

İngiliz Rekabet Kurumu, birçok influencer’ın reklam kurallarına uymadığını ifade ediyor

İngiliz Rekabet Kurumu

İngiliz Rekabet Kurumu ise soruşturmanın, birçok influencer’ın kurallara uymadığını gösterdiğine işaret ediyor. Kurum, Instagram tarafından yapılan hamleyi sosyal medya platformları için “önemli bir davranış değişikliği” olarak nitelendiriyor. Bununla birlikte; bir ‘Rekabet Kurumu’ yetkilisinin, yeni algoritmanın influencer’ların gizli bir şekilde reklam yapmasını daha zor hale getireceğini açıkladığı belirtiliyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram Reels’e Yeni Özellikler Ekledi

Instagram, Bazı Medya Kuruluşlarının Profil Sayfalarına ‘Devlet Güdümlü Medya’ Etiketi Eklemeye Başladı 

Instagram, 10. Yaşına Özel Platforma Bir Dizi Yeni Özellik Ekleyeceğini Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz