Microsoft Sohbet Robotu Patent
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, ölen kişileri kişisel bilgilerini kullanarak sohbet robotu haline getirmeyi mümkün kılan bir teknoloji için yeni bir patent aldı. Patentte yer alan teknolojinin; ölen kişiye ait görüntüler, ses verileri, sosyal medya gönderileri ve elektronik mesaj gibi kişisel verilere dayalı bir robot oluşturmayı hedeflediği ifade edildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, ölen kişileri kişisel bilgilerini kullanarak sohbet robotu haline getirmeyi mümkün kılan bir teknoloji için yeni bir patent aldı. Patentte yer alan teknolojinin; sohbet robotunu ölen kişiye ait görüntüler, ses verileri, sosyal medya gönderileri ve elektronik mesaj gibi kişisel verilere dayanarak oluşturmayı hedeflediği ifade edildi. Sohbet robotunun temsil ettiği kişinin; bir arkadaş, tanıdık, ünlü kişi, kurgusal karakter, tarihi bir figür veya rastgele bir kişi olabileceği dile getirildi. Bu kişinin; geçmiş, şimdiki zaman ya da zaman çizgisinde bulunan bir versiyondan gelebileceğinin de altı çizildi. 

Microsoft ayrıca; sohbet robotu oluşturan veya eğiten kişilerin, kendileri için de bir temsil yaratabileceğine işaret etti. Bu durumun; yaşayan kişilerin, ölmeleri durumunda kullanılacak bir dijital yedek oluşturmaları anlamına geldiği belirtildi. ABD’li teknoloji devi; belirli kişilerin görüntüler, derinlik verileri ve videolardan edinilen verilerle oluşturulan 2 boyutlu ve 3 boyutlu modellerini de patente dahil etti.  

Ölen bir kişinin dijital bir kopyasını oluşturma fikri, ilk kez gündeme gelen bir yenilik olmadı

Ölen Kişinin Dijital Kopyasını Oluşturma

Diğer yandan; ölen bir kişinin dijital bir kopyasını oluşturma fikri, ilk kez gündeme gelen bir yenilik olmadı. Popüler bilim-kurgu dizisi Black Mirror’ın, ana karakterin ölen eşinin robotunu satın aldığı ‘Be Right Back’ isimli bir bölümü de bulunuyordu. Benzer şekilde; 2020 yılının Ekim ayında Kanye West, eşi Kim Kardashian’a 40. yaş gününü kutlamak için vefat eden babası Robert Kardashian’ın bir hologramını satın almıştı. Hologram, doğrudan Kim Kardashian’a bakarak yaklaşık 3 dakika boyunca konuşmuştu. Teknoloji şirketi Luka’nın kurucu ortağı Eugenia Kuyda da bir trafik kazasında hayatını kaybeden arkadaşı Roman Mazurenko’nun konuşma tarzını taklit eden bir sohbet robotu oluşturabilmek adına 8000 satırlık bir mesajlaşmayı kullanmıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft, Xbox ve Game Pass ile Gelirini 5 Milyar Dolara Yükseltti

Microsoft, Kendi İşlemcisini Geliştirmeye Başladı! 

Microsoft, Devlet Destekli Hacker’ların Koronavirüs Aşısı Geliştiren Kurumları Hedef Aldığını Açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz