Dyson Hava Temizleme

İngiliz teknoloji şirketi Dyson, hava temizleme kategorisine yeni ürünler eklediğini duyurdu. Yeni hava temizleyicilerin, geliştirilmiş teknolojileriyle iç mekanlarda daha temiz bir hava sahası sunmayı vadettiği ve artık formaldehiti de algılayıp yok edebildiği ifade edildi.  

Dünya genelinde milyonlarca insan artık kapalı alanlarda çok daha fazla zaman geçirirken hava temizliği konusundaki farkındalık da her geçen gün artıyor. Her gün 9 bin litreye kadar hava solunduğu göz önüne alındığında, iç mekanlarda solunan havanın kalitesi de büyük bir önem arz ediyor. Kapalı alanlarda gözle görülen tozlar dışında; gözle görülemeyen ultra ince partiküller (PM10, PM2.5), Uçucu Organik Bileşikler (VOC), Azot Dioksit (NO2) ve formaldehit gibi hava kirleticiler de yer alıyor. Gün içinde yemek pişirme, temizlik yapma ve kanepeye oturma gibi basit aktiviteler, bu kirleticilerin havaya karışmasına neden oluyor. Günde yaklaşık 14 saatten fazla vakit kapalı alanlarda geçirildiği için gözle görülemeyen tehlikeleri anlamak ve bunlara çözüm bulmak, daha da önemli bir hale geliyor.  

İngiltere merkezli teknoloji şirketi Dyson ise evlerdeki ve iç mekanlardaki havayı daha temiz tutmak için tasarladığı yeni hava temizleme fanlarıyla, ultra ince partikülleri ve Uçucu Organik Bileşikleri (VOC) algılayıp yakalamayı ve bulunduğu ortama temiz hava yaymayı vadediyor. Aktif karbon filtreleriyle alerjen, bakteri, H1N1 virüsü, polen ve küf sporları gibi 0.1 mikrondan küçük partiküllerin yüzde 99.95‘ini yakalayabilen cihazlar, HEPA H13 filtreleme sistemiyle de tamamen yalıtımlı bir filtreleme sunuyor. Dyson mühendislerinin, kirli havanın filtreleri geçmesini ve kirleticilerin tekrar odaya taşımasını önlemek için geliştirdiği yüksek basınçlı contalar, tamamen yalıtımlı bir koruma sağlıyor. Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde hava temizleyici, formaldehiti de algılayarak yok edebiliyor. Dyson Purifier Cool hava temizleyici ise temizleme performansından ödün vermeden yüzde 20 daha sessiz çalışıyor.   

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde hava temizleyici, daha temiz bir ev ortamı hedefliyor

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde

İç mekan hava kalitesi ve evimizde soluduğumuz havanın önemine dair bilgiler paylaşan Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli, konuya ilişkin açıklamasında “COVID-19 pandemisi, soluduğumuz hava hakkında küresel bir farkındalık yarattı. Özellikle hijyen ve temizlik konusunda ihtiyaçlarımız değişti. Sağlığımızın ne kadar değerli olduğunu öğrendik ve onu etkileyebilecek şeylerin daha fazla farkına vardık. Bu süreçte, zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde soluduğumuz hava kalitesinin önemini de fark ettik. Dyson teknolojisi her zaman olduğu gibi en üst düzeyde bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmalarına dayanıyor. Bu anlamda kimyasal bir kirletici olan formaldehiti de algılayan, anlık raporlayan ve yok eden bir ürün geliştirilmesi ve tam da iç mekan hava kalitesine en çok ihtiyacımız olan bir zamanda teknoloji severlere sunulması oldukça etkileyici” ifadelerini kullanıyor.  

Aktarılan detaylara göre; formaldehit, kontrplak ve fiber levha gibi formaldehit esaslı reçineler içeren mobilya ve ahşap ürünleri, yalıtım malzemeleri ve boya, duvar kağıdı, vernik ve ev temizlik ürünleri gibi kendin yap ürünleri tarafından yayılan renksiz bir gaz kirleticisi olma niteliği taşıyor. Söz konusu kirleticinin yakalanması, 0.1 mikron boyutundaki partiküllerden 500 kat daha küçük olması nedeniyle oldukça zor bir hale geliyor. Tespit edilemediği halde ise gazsızlaştırma olarak bilinen hava kaynaklı kimyasalların sürekli salınımı nedeniyle, uzun süreli maruziyete ve bu doğrultuda da sağlık sorunlarına yol açabiliyor.  

<iframe width=”976″ height=”549″ src=”https://www.youtube.com/embed/lRzKgZUTvhw” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde hava temizleyici, bu kapsamda iç alandaki alerjen ve zararlı maddeleri tespit ederken tamamen yeni katı hal formaldehit algılama ve tam yalıtım sağlayan HEPA 13 standardında filtreleme sunarak daha temiz bir ev ortamı sağlamayı hedefliyor. Cihaz ayrıca, ultra ince tozları ve alerjenleri yakalamak ve hatta formaldehit dahil potansiyel olarak tehlikeli VOC’leri (Uçucu Organik Bileşik) yok etmek için tasarlanmış yeni bir katı hal formaldehit algılama teknolojisine sahip olma niteliği taşıyor. Diğer jel bazlı formaldehit sensörleri ise zamanla bozulabiliyor ve VOC kirliliğiyle kolayca karıştırılabiliyor. Fakat Dyson’ın yeni katı hal formaldehit sensörü, şirketin özel bir VOC sensörü tarafından tespit edilen diğer gazları akıllı bir şekilde yok saymak için formaldehit seviyelerini hassas biçimde izlemek üzere geliştirilen bir algoritmayla çalışıyor.  

Dyson Purifier Cool hava temizleyici, ultra ince partikülleri yüzde 99.95 oranında yakalıyor

Dyson Purifier Cool

Bununla birlikte; dengeli bir hava akışı için ‘Air Multiplier’ teknolojisi de kullanan ürün, termostat ısı kontrolüyle otomatik olarak odayı hedef sıcaklıkta tutuyor. Odanın her yerinde kontrol sağlamak için havayı karıştırıp dağıtarak temizlenen havanın yayılımı için güçlü bir hava akışı yaratan cihaz, bulunduğu ortamı kışın ısıtıp yazın serinletiyor.  

Öte yandan; Dyson Purifier Cool hava temizleyici, bir odanın havasını doğru şekilde temizlemek için gereken standart test koşullarının ötesine geçerek partikülleri ve gazları otomatik olarak algılıyor ve tamamen yalıtımlı HEPA 13 standardında filtrelemeyle ultra ince partikülleri yüzde 99.95 oranında yakalıyor. ‘Air Multiplier’ teknolojisiyle temizlenmiş havayı dağıtıp yayan ürün, bulunduğu ortamı kullanıcılar dilediğinde serinletebiliyor. 

Dyson mühendislerinin, temizleme performansını korurken Dyson Purifier Cool’un ses çıkışını da azaltmaya odaklandığı ifade ediliyor. Dyson Malezya Gelişim Merkezi’nin kendi akustik odasından yönetilen tasarım süreci sayesinde yeniden geliştirilen cihaz, yüzde 20 daha sessiz olacak şekilde çalışıyor. Maksimum fan hızında 64 desibelden 61 desibele düşürülen gürültü, hava ve makine yüzeyi arasındaki sürtünme miktarını azaltan teknolojiyle sağlanıyor. Günlük ev kullanımı için tasarlanan Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde ve Dyson Purifier Cool hava temizleyiciler, ‘Dyson Link’ mobil uygulaması üzerinden de kontrol edilebiliyor ve sesli komut kontrolüyle etkinleştirilebiliyor.  phot

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dyson, Yeni Teknoloji Girişimleri İçin Hazırladığı 2.75 Milyar Sterlinlik Yatırım Planlarının Detaylarını Duyurdu 

Dyson Pure Hot+Cool, Yemek Yaparken Oluşan Zararlı Gazların Sağlığa Olumsuz Etkilerinin Önüne Geçiyor 

Dyson Araştırması: Pandemi Döneminde İç Mekanlarda Hava Kirliliği Arttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz