Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaTeknolojiABD'de Akıllı Telefon Satışları, Yılın İkinci Çeyreğinde Yüzde 11 Oranında Arttı

ABD’de Akıllı Telefon Satışları, Yılın İkinci Çeyreğinde Yüzde 11 Oranında Arttı

“Canalys” tarafından paylaşılan istatistiklere göre; ABD’de ikinci çeyrek akıllı telefon satışları, bir önceki döneme kıyasla yüzde 11 oranında arttı. Toplam cihaz satışlarında ise Apple, yüzde 47.1 oranında pazar payı ile liderliğini korudu. Amerikalı teknoloji şirketini, yüzde 23.2 pazar payı ile Samsung takip etti.

Teknoloji dünyasından analiz ve istatistikler paylaşan “Canalys”, ABD’de Nisan-Haziran aylarına ait akıllı telefon satışlarına yönelik verileri yayınladı. Pandemi sürecinin aktif aylarından olan Nisan-Haziran dönemini ölçümleyen şirket, ilginç veriler elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 oranında daralan akıllı telefon pazarının, normalleşme sürecinin etkisi ile eski seviyelerini yakalamaya çalıştığı ifade edildi. Özellikle mobil oyunların ve görüntülü arama servislerinin popülaritesinin arttığı bu dönemde, akıllı telefon satışları ise artış eğilimine girdi.

Akıllı telefon satışlarında Apple ve Samsung pazara hükmediyor

Canalys Verileri
Canalys Akıllı Telefon Satışları Verileri

503 dolar ortalama akıllı telefon fiyatının istatistiklere yansıdığı raporda, cihaz fiyatlarının düşüş yaşadığı görüldü. Akıllı telefon fiyatlarının yüzde 10 oranında azalma eğilimine girdiği piyasada, Çin’de üretilen cihazların hakimiyeti de dikkat çekti. Diğer yandan; çeyrek bazında, satışlarda yüzde 10’luk bir artış yaşandığı belirtildi. Bu dönemde geliştirilen cihazların yüzde 70’inin ise Çin’de üretildiği ifade edildi. Aktarılan diğer detaylara göre; Akıllı telefon satışlarında Apple ve Samsung, toplamda gerçekleşen 31.9 milyon adet satışın yüzde 70’ine ev sahipliği yaptı. 10 telefondan yaklaşık 5’ini satmayı başaran Apple, birinci çeyreğe kıyasla yüzde 10 oranında gelişme kaydetti.

iPhone 11 ve iPhone SE akıllı telefonlarıyla uygun bütçeye hitap edebilen akıllı telefon üreticisini, yüzde 23.2’lik bir pazar payı ile Samsung takip etti. TCL markasının kaybettiği pazar payı ise dikkat çekti. Bir önceki çeyreğe kıyasla neredeyse yarı yarıya değer kaybeden şirketin, TCL 10 serisi ile istediği başarıyı kaydedemediği gözlemlendi. Lenovo’nun da oyunculara yönelik geliştirdiği cihazlar ile akıllı telefon pazarında tekrar atılım gösterdiği görüldü.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung İnovasyon Kampüsü Eğitim Programının Kazananları Belli Oldu

Microsoft Çift Ekranlı Katlanabilir Akıllı Telefonu Surface Duo’yu Tanıttı

Apple Watch’lara Yeniden Google Haritalar Desteği Gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR