Çarşamba, Eylül 23, 2020
Ana Sayfa Dijital Akıllı TV Satışları EBA Sayesinde Arttı

Akıllı TV Satışları EBA Sayesinde Arttı

Dünya genelinde pandemi sebebiyle uygulanan uzaktan eğitim programları, Türkiye’de EBA TV üzerinden yapılıyor. Genç nüfusu ve öğrenci sayısı bir hayli fazla olan ülkemizde eğitimlerin online platformlar üzerinden EBA aracılığıyla yapılıyor olması elbette akıllı TV satışlarını da ciddi oranda artırdı. 

Sosyal izolasyon sürecinde evde geçirilen vaktin ciddi oranda artması birçok teknolojik ürün ihtiyacını da beraberinde getirdi. Tüketiciler bu dönemde evlerinde eksik veya eski ürünleri yenileme eğilimindeler. Pandeminin online ticarete olan etkilerini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Ancak bu dönemde ilgi gören ürünler arasında dikkat çeken bir diğer ürün ise akıllı TV’ler oldu. Başta EBA TV yayınları olmak üzere, tüketicilerin Netflix ve benzeri dijital platformlara ilgisi, dizi ve sinema filmi izleme arzusu Akıllı TV satışlarına pozitif etki yarattı. Bu dönemde TV kullanım süreleri ciddi oranda arttı.

TV sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Tvekstra CEO’su Merve Eraslanoğlu, TV izlenme sürelerinin %12 arttığını açıkladı. Eraslanoğlu, ‘Gün içerisinde ilk defa televizyonlarını açanların sayısı yüzde ellinin üzerinde artış gösteriyor. Salgında evde kalma sürelerinin uzaması ve öğrencilerin EBA TV üzerinden eğitim alabilmesi nedeni ile akıllı televizyonlara olan ilgi de arttı’ dedi.

Bu dönemde TV’lerin açık kalma süresi yüzde 9 artış gösterdi. Dizi ve film izleme oranındaki artışlara ek olarak EBA TV yayınları da bu artıştaki önemli etkenlerden. Eraslanoğlu yaptığı açıklamada ” Hem EBA eğitimleri hem de dizi ve film izleme oranlarındaki artış tüketicileri ikinci veya üçüncü bir TV alımına yönlendiriyor. Akıllı TV satışlarında artış üreticiler tarafından da onaylanıyor. Salgın öncesinde 3.9 milyon olarak gözlemlediğimiz hane sayısının, 4.5 milyon haneye çıktığı günleri yaşıyoruz.” dedi.

Türkiye’de TV Kullanım Alışkanlıkları Değişti 

Türkiye'de TV Kullanım Alışkanlıkları Değişti 

Eraslanoğlu yaptığı açıklamada Türkiye’de TV kullanım alışkanlıkları hakkında bilgileri de paylaştı. Buna göre, tüm kanalların toplam izlenme süreleri %2 düşerken, Ulusal kanalların izlenme süreleri %1 arttı. Ramazanın etkisiyle sahur saatlerinden dolayı gece geç saatlerdeki açık TV sayısı %30 üzerinde artarken, sabah erken saatlerde %15 civarında düşüş gösteriyor.

Türkiye’de TV kullanım alışkanlıkları arasında dikkat çeken bir diğer detay Ramazan programlarına ilişkin. Yine Ramazan dolayısıyla, yayınlanan dini programların ortalama izlenme süreleri artmaya devam ederken, bir önceki haftaya göre ikiye hatta üçe katlayarak büyümeye devam ediyor.

Hafta içi izlenme süreleri düşerken, hafta-sonu sokağa çıkma yasağının etkisi birebir TV izlenme oranlarına yansıyor. İki ayın sonunda, haber kanallarının izlenme sürelerinde düşüş gözlemleniyor. Eraslanoğlu bu durumu izleyicinin artık farklı şeyler duyma isteği ve ihtiyacı olarak yorumladı.

Paylaşılan veriler arasında bir diğer ilgi çekici konu çocuklu hanelerde çocuk kanallarının izlenme sürelerine ilişkin oldu. Buna göre çocuklu ailelerde çocuk kanallarının izlenme sürelerinde artış devam ediyor. Gençlik, aile ve çocuk içeriklerinin izlenme oranlarındaki artış da çok belirgin.

İlginizi Çekebilir:

Ford, Kuş Pisliklerine Karşı Yapay Kuş Pisliği ile Boya Koruma Yöntemi Geliştirdi

Tüm Sorumluluğu Üstlendiğini Belirten Elon Musk: Tesla Yasaklara Rağmen Üretime Başlıyor

ELON MUSK’IN OĞLUNA VERDİĞİ İSMİN ANLAMI, TOM CRUISE UZAYDA FİLM, BLACK MIRROR – DigiToll #14

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi Kendine Kaybolan Medya Özelliği WhatsApp’ın Beta Sürümünde Görüldü

WhatsApp’ın, Android beta sürümünü güncellemesiyle yeni bir özellik açığa çıktı. Söz konusu Whatsapp güncellemesinde, kendi kendine kaybolan medyalar özelliği dikkat çekti. WhatsApp’ın Durum bölümünden...

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Kısa bir süre önce yayınlanan iOS 14, iPadOS 14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yeni bir görünüm ve yeni özellikler kazanan Siri, 3 yıl öncesine göre 20 kattan daha fazla bilgiye sahip...

Çocuklar İçin Eğitici Uygulama: ‘Da Vinci Kids’ Uygulamasının Yeni Sürümü Yayınlandı 

Çocuklar için eğlendirici ve eğitici bir mobil uygulama olan ‘Da Vinci Kids’in yeni sürümü yayınlandı. Uygulamanın; akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla, AppStore ve Google...

Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in Fiyatları Açıklandı! 

Kısa bir süre önce 'Geliştirici Konferansı 2020'de görücüye çıkarılan Huawei Watch GT 2 Pro ve Watch Fit’in resmi Türkiye satış fiyatları açıklandı. Huawei Watch GT 2 Pro, ön satışa özel 2 bin...

Giyilebilir Dezenfektan Saat ‘COOL FAST’, 20 TL Bandında Piyasaya Sürülecek

Bütünsel Tıp Uzmanı Emine Baran’ın kişisel hijyen ve virüsten koruma amaçlı tasarladığı giyilebilir dezenfektan saat ‘COOL FAST’, Çin’de düzenlenen uluslararası tasarım yarışması ‘Design Intelligence Awards (DIA)’da değerlendirme...