Salgının online alışverişe olan etkileri

ideasoft’un yayınladığı veriler ile 2020 yılının ilk çeyreğinde, salgının online alışverişe olan etkileri gözler önüne serildi. Verilere göre yüz maskelerinin fiyatlarında yüzde 502 artış yaşandı. Maske satışı ise yüzde 3 bin 224 oranında yükseldi.

Salgın ile birlikte birçok alışkanlığımız değişmiş durumda. Evde daha fazla vakit geçirdiğimiz bu zamanlarda, insanlar alışverişlerini daha güvenli bir şekilde yapabilmek amacıyla, internet alışverişlerine yönelmiş haldeler. bu durum e-ticaret oranını ciddi bir biçimde artırdı. Aynı zamanda bazı ürün kategorilerine yoğun talep oluşmasına neden oldu. İnsanlar evde geçirilen vaktin değerlendirilmesi adına kitap, kutu oyunu gibi seçenekleri tercih ederken bir diğer ana grup sağlık ve temizlik ürünleri oldu. 

idesoft tarafından açıklanan verilere göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde, Türkiye’de online alışveriş alışkanlıkları oldukça değişti. Bazı sektörler bu salgın durumdan dolayı büyük zarar ederken, e-ticaret ile uğraşmakta olan birçok işletmenin yüzünü güldürmüş durumda. Özellikler temizlik ve sağlık ürünleri, son dönemde online alışverişin zirvesine oturmuş halde. 

Salgının online alışverişe olan etkileri

Salgının online alışverişe olan etkileri

Yayınlanan veriler ile salgının online alışverişe olan etkileri gözler önüne serildi. ideasoft tarafından yayınlanan verilere göre, bu salgın döneminde kendimizi koruyabilmemiz için gerekli olan tüm sağlık ürünlerinin fiyatları ciddi anlamda yükselmiş durumda. Covid-19’un ülkemizde ilk vakasına rastlandığı an zaten kolonya ve dezenfektan fiyatlarının yükseldiğini biliyoruz ve şahit olduk. idesoft’un verilerine göre yükselen bu fiyatlara rağmen, e-ticaret noktasında, kolonya satışları yüzde 1148 oranında artmış durumda. Dezenfektan satışları ise yüzde 5 bin 413 oranı yükseliş göstermiş. Bununla birlikte  satış artışı zirvesinin en tepesinde dezenfektanlar bulunuyor.

Maskelerin fiyatları ise bu süre zarfında yüzde 502 yükselmiş. Satışların yasaklanmasına kadar da satış oranı yüzde 3 bin 224 oranında artış göstermiş. Tabii bu süreçte eldivenlerin fiyatları yüzde 64 artmış. Satış olarak ise eldivenler yüzde 286 yükseliş durumunda. Ayrıca verilere göre Islak mendil fiyatları ise yüzde 55 oranında yükselmiş.

Bağışıklık sistemini yükseltmek isteyen insanlar ise vitaminlere ve gıda takviyelerine yönelmiş durumda. Bu ürün grubuna olan ilgi ise yüzde 177 oranında artmış. Son olarak ateş ölçme cihazları da bu fiyat yükselmesinden nasibini almış durumda. Ateş ölçerlerin fiyatları yüzde 129 oranında yükselmiş durumda. Satışları ise yüzde 512 oranında artış. 

Son günlerde yükselen online alışveriş istatistikleri açıklandı

DigiToll #10

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz