Elon Musk, Alameda ilçesinde bulunan Tesla fabrikasının yeniden açılacağını duyurdu. Tesla fabrikası Alameda ilçesinde uygulanan evde kal çağrısına uymayarak üretime yeniden başlayacak. Tesla CEO’su Elon Musk, söz konusu durum için birinin tutuklanması gerekiyorsa sadece kendisi olması gerektiğini de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla dile getirdi.

Elektrikli araç ve otomatik pilot özellikleriyle kendi kendini sürebilen arabalar üretmesiyle bilinen Tesla, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle fabrikalarını geçici olarak durdurmuştu. Tesla’nın CEO’su Elon Musk koronavirüs salgını ile attığı tweet’ler nedeniyle birçok kesimden eleştiri almıştı. Musk, resmi Twitter hesabı üzerinden attığı tweet ile yeniden konuşulacağa benziyor. 

Tesla Fabrikası Alameda ‘da yasaklara rağmen tekrar açıldı

Space X ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bugün yaptığı bir açıklamada, Kaliforniya’da bulunan Tesla fabrikasının tekrardan üretime başladığını duyurdu. Alameda ilçesinde ise hala devam eden ‘evde kal’ emrine rağmen fabrikanın üretime başladığını söyleyen Musk: “Birisi tutuklanacaksa sadece beni tutuklayın” şeklinde bir açıklama yaptı. 

Elon Musk, resmi Twitter hesabı üzerinden attığı bir tweet’te “Tesla bugün Alameda kurallarına karşı gelerek göre üretime yeniden başlıyor. Üretim hattında ben de herkesle beraber olacağım. Birisi tutuklanacak ise bu kişinin sadece ben olmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Fremont Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ve Alameda İlçesi Şerif Departmanı Kamu Bilgilendirme Memuru Çavuş Ray Kelly, yetki sahibi olan Fremont otoritesi kurallara uymadan açılan Tesla fabrikası için görüşmelere devam ettiklerini bildirdi. Ancak Elon Musk ve Tesla ise söz konusu olay hakkında ise yöneltilen sorulara cevap vermedi. 

Tesla, fabrikada üretime başlamak için dava açtı

Tesla, cumartesi günü Alameda ilçesine, fabrikanın tekrardan açılmasını engelleyen emrini geçersiz kılmak üzere dava açtı. Şirket ayrıca, otorite yetkililerinin başına buyruk karar aldığını da dile getirdi. Yaşanan bu durum üzerine Tesla, çalışanlarını korumak ve koronavirüsün yayılmasını engelleyebilmek adına ne gibi bir yol izleneceğini belirten 37 sayfalık “İşe Dönüş” dokümanını da kamuoyuna sundu.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom’ın üreticilerin operasyonlarına devam etmesinin önünü açmasından sonra Tesla, Cuma günü için fabrika çalışanlarının yüzde 30’unun “yeniden açılma planı” kapsamında işe başlayacağını duyurdu. Ancak üretimi yasaklayan emir ise henüz kalkmış değil. Vali Newsom, Alameda ilçesi ile Tesla’nın yaşadığı söz konusu sorunun ise önümüzdeki günlerde çözüm bulacağını düşündüğünü aktardı. 

İlginizi Çekebilir:

Tesla Araç Sahiplerinin Kişisel Bilgileri eBay’de Satılıyor

Tesla ‘nın Robotaxi girişimi bu yıl hayata geçebilir

ELON MUSK’IN OĞLUNA VERDİĞİ İSMİN ANLAMI, TOM CRUISE UZAYDA FİLM, BLACK MIRROR – DigiToll #14

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz