Alarmlı Sililindir (Kilit Göbeği) ile hırsızlık testi

Timur Akkurt, Kale Kilit’in Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen hırsızlığa karşı caydırıcı yönü oldukça kuvvetli olan ve hırsızlığa karşı en basit önlem olarak ifade edilebilecek Alarmlı Silindir ürününü test etti.

“Türkiye’nin Güvenlik Alışkanlıkları” araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de insanların %49’u gece yatarken kapısını kilitlemiyor. Buna ek olarak %38’i de evden çıkarken kapısını kilitlemiyor. Dolayısıyla kilitli olmayan veya kapıda önlem alınmayan evler hırsızlar için açık hedef halinde.

“Türkiye’nin Güvenlik Alışkanlıkları” araştırmasından çıkan sonuçlara göre insanlar, yaşam alanlarında değerli eşyalarının çalınmasından çok, hırsızla veya kötü niyetli kişilerle karşılaşmaktan ve zarar görmekten korkuyor. Araştırma, hırsızla karşılaşmanın can güvenliğini tehdit eden ve aile bireyleri üzerinde ciddi psikolojik etkileri olan büyük bir kaygı olduğunu ortaya koyuyor. İnsanlar mahreme erişilmesinin, evdeki eşyalara yabancı bir elin değmesinin de başlı başına kaygı unsuru olduğunu söylüyor.

Tam da bu soruna çözüm olarak Kale Kilit AR-GE mühendisleri, Alarmlı Silindir’i geliştirdi. Bu patentli ürünü, “Alarmı içinde, hırsızı dışarıda tutar” şeklinde tanımlamak mümkün. Hırsız veya kötü niyetli kişileri, hane halkı ile karşı karşıya gelmeden kapıda caydırmak amacıyla geliştirilen ürün, hırsızı eve girmeden kapıda durdurma özelliğine sahip.

Alarmlı Silindir Nasıl Çalışıyor?

Design Turkey 2017’de verilen “En İyi Tasarım” ödülüne sahip ürün, kırıldığında 100 desibel seviyesinde ses çıkartarak çevreyi uyarıyor. Bu sayede de hırsızı dışarıda tutuyor ve olası hırsızlık olayları henüz yaşanmadan önleniyor. Ayrıca kilit kırıldığında sadece ön kısmı kopuyor ve böylece eve anahtar ile kolayca girilebiliyor. Alarmlı Silindir’in içerisinde alarmın çalmasını sağlayan biri yedek iki pil bulunuyor ve pil bittiğinde yenisiyle değiştirilerek ürün kullanılabiliyor.

Alarmlı Silindir’in en önemli özelliği, alarm sisteminden bağımsız olarak çalışması. Türkiye’de standart silindir kullanılan her kapı ve kilit ile uyumlu. Yani anahtarcıdan ya da yapı marketlerden alarak, kolayca var olan silindir ile değiştirilebilir. Bu özelliği sayesinde evinde alarm sistemi olmasa da, herkesin kolaylıkla sahip olabileceği ve kullanabileceği bir ürün.

Timur Akkurt’un hazırladığı Alarmlı Silindir kutu açılışı ve test videosuna aşağıda erişebilirsiniz.