gizli whatsapp grupları

Google’ın Gizli WhatsApp gruplarının katılma linklerini arama motorunda paylaştığı ortaya çıktı. Gizli olması gereken WhatsApp gruplarına katılma bağlantılarının arama motoruna indekslenerek güvenlik açığı oluşturduğu söyleniyor.

Online mesajlaşma platformu WhatsApp‘ın söz konusu durum adına herhangi bir önlem almaması ise kullanıcıları tedirgin etmekle kalmıyor aynı zamanda dünyada iki milyar kullanıcısının bulunduğu platformu tercih edenleri alternatif uygulamalara yöneltmek zorunda bırakıyor. 

Kullanıcılar kullanımının kolay olması ve özel olduğu gerekçesiyle ailesiyle ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için WhatsApp’ı tercih ediyor. Ancak ortaya çıkan yeni raporlara göre, şifrelenmiş uygulamanın düşünüldüğü kadar gizli olmadığını ortaya koydu. Bu noktada WhatsApp’ın gizliliğini ihlal eden noktaysa Google oluyor.

Paylaşılan raporlara göre teknoloji devi Google, grupların bağlantılarını arama motoruna indeksleyerek WhatsApp grup sohbetlerinin kolayca erişilebilmesine sebep oluyor. Bu noktada kullanıcılar, kısa bir Google aramasından sonra gizli ve özel olması gereken gruplara ait katılma linklerini bularak söz konusu gruplara dahil olabiliyor.

WhatsApp gruplarına Google aramalarından erişilebiliyor

Jordan Wildon isimli bir kullanıcı Twitter hesabından “WhatsApp gruplarınız sandığınız kadar güvenli olmayabilir” yazılı bir paylaşımda bulundu. Wildon “Bağlantı ile Gruba Davet Et” özelliğinin gruba katılma linklerini Google arama motoruna ekledi. Eklediği bu grupların bağlantılarının ise internet ortamında kullanılabilir olduklarını belirtti.

Kısa ve basit bir aramayla birçok gruba erişebildiğini belirten Motherboard ise yapılan araştırma kapsamında 470 binden fazla grubun bağlantısının Google üzerinden bulunabildiğini belirtti. Söz konusu arama ile internet üzerinden ‘bağlantıyla gruba girme’ linklerini bulan bir kişi, katıldığı gruptaki kişilerin telefon numaralarını da ele geçirebiliyor.

WhatsApp’ta Grup Nasıl Kurulur? Gruptan Çıkma ve Silme

WhatsApp Masaüstü’nde kullanıcı verilerini tehlikeye atan güvenlik açığı giderildi