Okuma Süresi
2 dakika
Kahramanmaraş depreminden sonra dünyanın dört bir yanından yardımlar gelmeye devam ederken, Dünya Bankası da Türkiye’ye 1,78 milyar dolarlık bir bağış yapacağını duyurdu.

Ülkemizde yaşanan ve 10 ili ciddi şekilde etkileyen depremin ardından binlerce can kaybı yaşanırken, şehirler yaşanmaz bir hâle geldi. Dünya Bankası bugün, Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında iyileştirme ve yeniden yapılandırma için 1,78 milyar dolar bağışlayacağını duyurdu.

Dünya Bankası, afetin büyüklüğünü tahmin etmek ve dünyanın dört bir yanındaki afet risk yönetimi konusundaki kapsamlı deneyimine dayanarak kurtarma ve yeniden inşa desteği için öncelikli alanları belirlemek üzere hızlı bir hasar değerlendirmesi yapmaya başlayacak.

Dünya Bankası, Yeniden Yapılandırma Çalışmaları İçin 1,78 Milyar Dolar Bağış Yaptı

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass, “Dünya Bankası Grubu adına, yıkıcı depremler sonucunda yaşadığınız büyük kayıplar için Türkiye ve Suriye halklarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz” dedi.

Malpass, “Acil yardım sağlıyoruz, sahadaki acil ve büyük ihtiyaçların hızlı bir değerlendirmesini hazırlıyoruz. Bu, ülkenin toparlanması ve yeniden inşası için öncelikli alanları belirleyecek ve biz de bu ihtiyaçları destekleyecek operasyonları hazırlayacağız.” dedi.

Türkiye’deki mevcut iki projeden (Türkiye Deprem, Sel ve Orman Yangınları Acil Yeniden Yapılandırma Projesi (TEFWER) ve İklim ve Afetlere Dirençli Şehirler Projesi) Koşullu Acil Müdahale Bileşenleri (CERCs) aracılığıyla 780 milyon dolarlık acil yardım sunulacak.

CERC’ler, alıcı ülkelerin Türkiye’de şu anda ihtiyaç duyulduğu gibi, acil durum müdahalesi için proje fonlarına hızlı bir şekilde erişmelerine yardımcı olacak. Yapılan yardım, belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşası için kullanılacak.

Depremzedeler İçin ise 1 Milyar Dolarlık Destek Operasyonları Sağlanacak

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, “Türkiye’nin acil ve gelecekteki ihtiyaçları çok büyük. İhtiyaçlar, yardımdan yeniden inşaya kadar tüm yelpazeyi kapsıyor” dedi.

Destekleriyle katkıda bulunan diğer şirketlerden bazıları ise şu şekilde görünüyor:

Disney+: Disney+, yardım çabalarına katkı sağlamak için ilk andan itibaren ilgili yardım kuruluşlarına destek olmak için harekete geçtiklerini açıkladı. Yardımlarını tüm dünyadaki Disney çalışanlarının da katılabileceği şekilde genişlettiğini belirten şirket, önümüzdeki günlerde FOX yayınları aracılığıyla depremzedelere yönelik bir yardım kampanyası planladığını da belirtti.

Boeing: Boeing, yaşanan deprem felaketinden dolayı Kızılay’a 500 bin dolar yani 9 milyon 413 bin TL bağış yaptığını açıkladı.

Denizcilik Firması Medbulk: Medbulk Grup Şirketleri, deprem bölgesine 28 tanker benzin bağış yaptığını açıkladı. 5 tankerin yola çıktığı söylenirken diğer 23 tankerin ise AFAD’ın ihtiyaç listesine göre belirlenen adreslere ulaştırılacağı belirtildi.

McDonalds: McDonalds Türkiye, AFAD ve Ahbap’a kurumsal bağış yaptıklarını aktardı aynı zamanda afet bölgelerinde ücretsiz yemek dağıttığını da ifade etti. Önümüzdeki 7 gün içinde toplam 50.000 adet menünün AFAD’la koordine olarak ulaştırılacağı da eklendi.

Inditex: Zara, Pull&Bear, Bershka gibi markaları bünyesinde bulunduran Inditex, Türk Kızılayına 3 milyon euro (60 milyon 737 bin) bağışladığını duyurdu.

Sabancı Holding: Deprem bölgesine yardımlarını duyuranlar arasında Sabancı Holding de var. Yapılan açıklamada, 200 kişilik arama kurtarma ekibi, 600’den fazla jeneratör ve elektrik altyapısı, acil ihtiyaç malzemesi tırları ve 44 konaklama alanının sağlandığı söylendi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz