Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Artık tüketiciler yeni TC kimlik kartının çip özelliği sayesinde alışveriş yapabilecek.

TC kimlik kartlarının çipli kartlara dönüşme süreci hızla devam ediyor. Yapılan planlamalara göre 2023’te herkes yeni çipli TC kimlik kartına geçmiş olacak. Bugüne kadar çipli TC kimlik kartına geçenlerin sayısı ise yaklaşık olarak 45 milyon.

Vatandaşa pek çok kullanım kolaylığı sunması beklenen çipli TC kimlik kartıyla 2023 yılından itibaren kimlik doğrulama işlemi çip üzerinden gerçekleştirilebilecek. Bu sayede kimlikte sahtecilik yapılamayacak. Anlaşmalı kurumlarla dijital entegrasyon yapılarak çeşitli işlemler gerçekleştirebilecek. Bu işlemlerde ek bir güvenlik katmanı olarak PIN şifresi ya da parmak izi ile ek doğrulama yapılacak.

Kimlik kartlarını elektronik çip özelliğinin geliştirilmesi, verilerin şifrelenmesi ve güvenliğinin sağlanması işlemlerini TÜBİTAK UEKAE yürütüyor. Kişisel veriler Türkiye sunucularında kriptolu bir şekilde tutuluyor. Aracı kurumlarla işlem yapıldığı zaman pos cihazlarında veri tutulmadan işlem gerçekleştiriliyor.

Yeni kimlik kartlarının dijital entegrasyonu tamamlandığında artık kartlar alışveriş ödemelerinde de kullanılabilecek.Bu kartların alışverişte kullanılması için pos cihazı geliştiren şirketinin kurucusu Ümit Yaşar Usta, sistemin çalışma mantığı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Ümit Yaşar Usta, kimlik doğrulama ve karttan veri okuma işleminin temaslı bir şekilde POS benzeri onaylı cihazlarla yapılması gerektiğini söylüyor: “Bu işlem esnasında vatandaşlar PIN numaralarını girerek ya da parmak iziyle kimliğin onlara ait olduğunu ispatlıyor. Yetkili kurumlar, kartta bulunan kişisel bilgilerinizi (doğrum tarihi, yeri, anne adı gibi) sadece yetkili oldukları alanlar doğrultusunda okuyabiliyor. Yetki kontrolü Nüfus Genel Müdürlüğü (NVİ) ve yetkili kurumlara verilen kripto anahtarlarla kontrol ediliyor. NVİ başka bir kuruma kişisel veri okuma yetkisi verirken, kart sahibinin PIN ile cihaz üzerinde onayını da şart koşabilir. Parmak izi ise asla kart dışına çıkarılamıyor ve cihaz üzerinde hiçbir kişisel veri kaydedilmiyor. Bu özellik bağımsız güvenlik laboratuvarlarınca test edilip sertifikalandırılıyor.”

Eski kimlik kartınızı yeni kimlik kartıyla değiştirmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Randevuya eski kimliğiniz ve bir adet biyometrik fotoğrafla gitmeniz yeterli.