Telefondan TV’ye Görüntü Aktarma, Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Cep telefonunuzdaki görüntüleri televizyonunuz aracılığıyla izlemek isterseniz bunun için çeşitli yollar var. Telefondan TV’ye görüntü aktarma işlemini gerçekleştirmek için USB ve HDMI kabloları, bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarını, AppStore veya Google Play üzerinden indireceğiniz uygulamaları kullanabilirsiniz.

Telefonunuzda bulunan fotoğraf ya da video gibi görselleri televizyon ya da bilgisayar ekranına yansıtarak seyir zevkinizi artırabilirsiniz. Bu sayede hem birçok kişiyle aynı anda görüntü izleyebilir hem de video ve fotoğraflarınızı yüksek çözünürlükte seyredebilirsiniz. Bunlar gibi birçok avantajdan yararlanmak için bilgisayardan ve telefondan TV’ye görüntü aktarma yollarına birlikte göz atalım.

Telefondan Televizyona Bağlanma Yolları Nelerdir?

Günümüzde akıllı televizyonlardan YouTube ya da Netflix gibi uygulamaları görüntülemek çok kolay. Yine de internet bağlantısının olmadığı durumlarda bu uygulamaları kullanmak yerine telefonunuzda halihazırda var olan film, dizi ya da videoları izleyebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzdan çektiğiniz bir fotoğraf ya da videoyu televizyonunuza yansıtmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu şekilde telefondan TV’de YouTube açma veya televizyondan uygulamasız Netflix izleme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Cep telefonunuzdan televizyona bağlanma ve bu yolla ekran yansıtma yöntemlerini sizler için aşağıda detaylı bir şekilde paylaştık…

USB Kablosu Kullanarak Telefondan Televizyona Bağlanma

telefondan televizyona usb ile bağlanma

Tıpkı telefonunuzu bilgisayarınıza bağlarken uyguladığınız işlemdeki gibi cihazınızın şarj kablosunu televizyonunuzda bulunan USB girişine takın. Bilgisayarınız ya da televizyonunuz cihazınızı tespit edecek ve telefonunuzdaki dosyaları görüntüleme imkanına sahip olacaksınız. Bu yolla telefondan televizyona fotoğraf ya da video paylaşımı yapılsa da telefondan TV’ye yansıtma işlemi gerçekleştirilemez.

HDMI Kablosu Kullanarak Telefondan Televizyona Bağlanma

HDMI Kablosu Kullanarak Telefondan Televizyona Bağlanma

HDMI kabloları genellikle bilgisayardan televizyona aktarım yapmak için kullanılır. Yine de HDMI kablonuzun USB ucuna bir HDMI dönüştürücüsü takarak kablonuzu cep telefonunuzla uyumlu hale getirebilirsiniz. HDMI dönüştürücülerinin Android ve iPhone kullanıcılarına özel modelleri vardır. Söz konusu kabloları elektrik-elektronik mağazalarından ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Wi-Fi veya Bluetooth Bağlantısı ile Televizyona Bağlanma

telefondan tv'ye wifi ile bağlanma

Bu yöntem sayesinde kablolarla uğraşmadan ekran yansıtma ve görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Wi-Fi ile bağlantı kurmadan önce televizyonunuzun ve telefonunuzun aynı ağa bağlı olup olmadıklarına dikkat edin. Bu yöntemi uygularken Android cihazınızdan televizyona aktarma yaparken birçok uygulamayı kullanma imkanınız var. Eğer iOS kullanıcıysanız sadece YouTube gibi platformlardan görüntü aktarabilirsiniz.

Wi-Fi ağını kullanarak ekran paylaşımı yaptığınız sırada herhangi bir cihaz gerekmez. Bluetooth bağlantılarında ise internet üzerinden ya da elektrik-elektronik mağazalarından temin edeceğiniz görüntü aktarıcı aparatlar kullanmalısınız.

Android Uygulamalar Aracılığıyla Telefondan Televizyona Bağlanma

Android Uygulamalar Aracılığıyla Telefondan Televizyona Bağlanma

Bazı mobil uygulamalar, telefonu TV ekranına yansıtma noktasında işimizi kolaylaştırarak bizlere yardımcı olur. Google Play üzerinden kolaylıkla indirilen ve tamamen ücretsiz olan bu uygulamalar, kablolu bağlantıya gerek duymadan telefondan televizyona bağlanma işlemini gerçekleştirir. Popüler ekran yansıtma uygulamalarının arasında Google Home, Web Video Cast ve Şuraya Yayınla TV bulunur.

Google Play üzerinden Web Video Cast uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Gogle Play üzerinden Şuraya Yayınla TV uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Google Play üzerinden Google Home uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Airplay Kullanarak Televizyona Bağlanma

AirPlay, Apple tarafından geliştirilmiş olup sadece Apple cihazlarında kullanılabilir. Bu uygulama ile televizyona bağlanmak için öncelikle telefonunuzu, Apple TV ya da AirPlay uyumlu akıllı televizyonunuzla aynı internet ağına bağlamalısınız. Televizyonda yayınlamak istediğiniz video ya da fotoğrafı bulup sol altta bulunan paylaşım simgesine dokunun. Karşınıza çıkan ekranda ekran paylaşımı simgesine dokunun ve seçilen görüntüyü televizyon ekranınıza yansıtın.

Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefondan Bilgisayara Fotoğraf Atma İşlemi Nasıl Yapılır

Cep telefonunuzdaki görüntüleri bilgisayarınıza yansıtmak isterseniz Android ve iOS cihazlarınız için farklı yollar bulunur.

  • Android cihazınızdaki görüntülerinizi bilgisayarda kullanmak için şarj cihazınızın başlığını çıkarıp şarj kablonuzu bilgisayarınızın USB girişine takmalısınız. Bilgisayarınız bir süre sonra cihazınızı görür ve sonra verilerinizi açmak için sizden izin ister. Erişime izin verdikten sonra bilgisayarınız üzerinden telefonunuzdaki dosyalara ulaşım sağlarsınız.
  • Android cihazlarınızı bilgisayara bağlamak için alternatif bir seçenek olarak bluetooth bağlantınızı kullanabilirsiniz.
  • iOS cihazınızdaki dosyaları bilgisayarınıza aktarmak için ise cep telefonunuzu, tuş kilidi açık bir şekilde şarj kablonuz aracılığıyla bilgisayarınızın USB girişine takmalısınız. Bilgisayarınız iPhone’unuzu gördükten sonra dosyalarınıza erişim sağlayabilirsiniz.
  • iOS cihazlara özel iCloud uygulaması üzerinden telefondan bilgisayara fotoğraf atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer hafıza kartı kullanıyorsanız, kart içerisindeki verilerinizi bir aparat yardımıyla bilgisayarınıza kolaylıkla aktarabilirsiniz.
  • Bu yöntemlerden başka Yandex Disk ve Google Drive gibi depolama uygulamaları sayesinde de telefonunuzdan bilgisayarınıza veri aktarımı sağlanabilir. Bu sayede hem fotoğraf ve videolarınızı kolaylıkla bilgisayarınıza taşır, hem de cihazınızdaki depolama alanını kullanmadan fotoğraf ve video aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıkayın.

Telefonda Photoshop Nasıl Yapılır? Telefonda Photoshop Programları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz