Afra, önümüzdeki dönemde iklim teknolojilerinin giderek büyüyeceğini düşünüyor. Ayrıntılar haberimizde

Türkiye’nin önemli internet girişimcilerinden Sina Afra, Türkiye’nin ilk iklim teknolojileri (climate tech) girişim fonunu kuracağını açıkladı. Sina Afra’nın LinkedIn’de paylaştığı bilgiye göre, Türkiye’nin ilk climate tech girişim fonu 12 Mayıs’ta resmen duyurulacak. Afra’nın açıklamasında fonuna ismine dair bir bilgi bulunmuyor.

Afra: İklim teknolojileri dalgası kriptomaniadan da büyük olacak

Sina Afra, fonun kuruluşuna ilişkin paylaştığı notta, işi gereği birçok yatırımcı ve girişimciyle konuştuğunu söylüyor. Geçen hafta görüşmeleri nedeniyle Londra’ya gittiğini bildiren Afra, şunları ifade ediyor: “Bu görüşmelerde tek bir konu gündeme geliyor: İklim teknolojileri [climate tech]. Yeni fonlar ortaya çıkıyor ve birçok girişimci de bu alana yeniden odaklanıyor.” Afra’ya göre, bu dalga mevcut kriptomaniadan da büyük olacak ve ekliyor: “Bu, bence harika. Dünyanın bilim, teknoloji ve elbette girişimcilikle kurtarılması gerekiyor.”

Yatırımlar Founder One ile yapılacak

Sina Afra’nın açıklamasında yatırım için Founder One isimli bir fonun kullanılacağı verisi de mevcut. Founder One; Girişimcilik Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve İş Bankası ile hayata geçirdiği bir fon. Founder One’da ilk yatırım aşamasında 100-150 şirkete yatırım yapılması planlanıyor. Türkiye’nin ilk özel alışveriş kulübü olan Markafoni’yi 2008’de kuran Afra, bu girişimi Naspers Grubu’na satana dek CEO’luğunu ve yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Afra şu anda kuruculuğunu yaptığı gayrimenkul teknolojileri girişimi (proptech) Tiko’yu yönetiyor. Tiko geçen yıl A serisi yatırım turunda 65 milyon dolar yatırım almıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz