Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Yapay zeka teknolojisinde yaşanan gelişmeler her geçen gün biraz daha ileri seviyelere ulaşmaya devam ediyor. Gün geçtikçe bilim kurgu filmlerine benzer ilerlemeler yaşanırken OpenAI’ın bir sonraki dil modeli olacak GPT-5 hakkında bazı bilgiler gelmeye başladı. Bu bilgiler ve gelişmeler ise size heyecan verici olduğu kadar korkutucu da gelebilir.
OpenAI’ın bir sonraki dil modeli olarak tanımlanan GPT-5 hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Yeni modelin geldiği aşamada genel zekâ seviyesine ulaşarak neredeyse insanlardan ayırt edilemez seviyeye geldiği iddia edildi. İşte detaylar!

GPT5 Çalışmaları Başladı

Yapay zekâ çalışmaları konusunda oldukça ileri aşamalarda olan devi OpenAI, bundan birkaç hafta önce GPT-4 dil modelini duyurmuştu. Birçok yeni ve etkileyici yeteneklerle birlikte gelen GPT-4’ün ardından şirket daha şimdiden GPT-5 için çalışmalara başladı. Sektörde önemli bir isim ve geliştirici olan Siqi Chen, GPT-5’in sahip olabileceği yetenekler hakkında bazı bilgiler paylaştı. Chen’in aldığı duyumlara göre güncellemenin henüz ne zaman çıkacağı belli olmasa da model yapay genel zeka seviyesine ulaşabilir.

İnsandan Ayırt Edilemeyebilir

Yapay genel zekâ yani AGI, yapay zekâ araçlarının artık bir insanın yapabileceği bir şeyi başarı ile yapabilecek bir seviyeye gelmesi olarak ifade edilebilir. Yani adeta insanların gerçekleştirebileceği her şeyi anlayıp öğrenebilen ve insanlardan ayırt edilemeyen bir gelişim sağlayabilir. Chen’in iddia ettiğine göre GPT-5’in eğitiminin 2023’ün sonuna doğru tamamlanması bekleniyor. Bunun devamında ise OpenAI’ın modeli “yapay genel zekâya” ulaştırmayı istediğini aktarıyor. Açıkçası düşünüldüğünde böyle bir şeyin gerçekleşme olasılığı heyecan verici olmakla beraber biraz da korkutucu. Eğer bu iddia gerçek olursa model, hem kavramları hem de görevleri anlama konusunda insana benzeyebilir. Dahası akıl yürütme yeteneğine dahi sahip olabilir. Dolayısıyla ChatGPT ile sohbet etmek artık kullanıcı için aynen bir insanla sohbet ediyormuş gibi hissettirebilir. Ama tabi ki şimdilik tüm bunlar birer tahmin ve iddiadan ibaret. Bu iddiaların gerçek olup olmadığını görmek için ise OpenAI’ın GPT-5’e dair çalışmalarını beklememiz gerekiyor. Fakat her şey bir yana yapay zekânın hızlı gelişimi oldukça da endişe verici. Öyle ki, Elon Musk ve Steve Wozniak’ın da aralarında bulunduğu 1150 kişi, yapay zekâ çalışmalarına ara verilmesi için açık mektup yayınlamışlardı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz