Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalLondra Şehir Havalimanı, Dijital Bir Kule ile Hava Trafiğini Kontrol Eden İlk...

Londra Şehir Havalimanı, Dijital Bir Kule ile Hava Trafiğini Kontrol Eden İlk Büyük Havaalanı Oldu 

Londra Şehir Havalimanı, dijital bir kule aracılığıyla hava trafiğini kontrol eden ilk büyük havaalanı oldu. Söz konusu dijital kulenin, bünyesinde 16 adet yüksek çözünürlüklü kamera bulundurduğu ve bu kameralar üzerinden 90 mil uzaktaki yer personeline canlı video gönderebildiği ifade edildi.  

Teknoloji, özellikle son 10 yıl içerisinde hava taşımacılığına önemli oranda entegre oldu. Kısa bir süre önce, hava yolculuğu yönetiminde kilometre taşı niteliğindeki yeni bir teknolojik gelişme daha duyuruldu. Londra Şehir Havalimanı (London City Airport), dijital bir kule kullanarak hava trafiğini tamamen kontrol edebilen dünyanın ilk büyük uluslararası havaalanı oldu. Aktarılan detaylara göre; dijital kule, İngiltere’nin güneydoğusundaki Hampshire şehrine bağlı bir köyde bulunan yer personelinin kalkış ve iniş için uçuşlara rehberlik etmesine olanak tanıyor. Yer personeli ve dijital kule arasındaki mesafenin, 90 mil olduğu ifade ediliyor.  

50 metre uzunluğundaki dijital kule, bünyesinde havaalanını 360 derece görüntüleyebilen 16 adet yüksek çözünürlüklü kamera bulunduruyor. Söz konusu kameralar arasında, aşağı-yukarı ve sağa-sola hareket edebilen 2 adet yakınlaştırma kamerası da yer alıyor. Bu 2 kamera, geleneksel kontrol kulelerindeki dürbünlerin işlevini yerine getiriyor. Kameralar tarafından toplanan görüntüler, fiber ağlar aracılığıyla Hampshire şehrinin Swanwick köyündeki yer personeline canlı olarak aktarılıyor. Hava trafiğinin kontrolünü sağlayan personel, canlı video akışını panoramik bir ekranda sürekli olarak görüntülüyor. Söz konusu panoramik ekranda; çağrı sinyalleri, irtifa, hava durumu ve havalimanına yaklaşan veya havalimanından ayrılan uçağın hızı gibi veriler de yer alıyor.  

Londra Şehir Havalimanı, yaz programındaki tüm uçuşları dijital kontrol kulesi ile uzaktan izleyecek 

Londra Havalimanı Dijital Kontrol Kulesi

Londra Şehir Havalimanı, yaz programındaki tüm uçuşların dijital kontrol kulesi kullanılarak uzaktan takip edileceğine işaret ediliyor. Havaalanı yönetimi; akıllı altyapının, durgun geçen pandemi süreci sonrası yolcu artışında yaşanacak büyümeyle gelen yoğunluğa destek olacağını öngörüyor. Uluslararası uçuşların, Mayıs ayında tekrar başlatılacağı da biliniyor. Bununla birlikte; aynı sistemin, daha önce İsveç’teki ‘Örnsköldsvik’ ve ‘Sundsvall’ havaalanlarında test edildiği belirtiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon, Londra’da Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bir Renk Standı Bulunan Bir Kuaför Salonu Açıyor 

Yapay Zeka Tabanlı Sanatçı Robot Ai-Da, Londra’da Otoportre Sergisi Açacak 

Getir, İngiltere Başkenti Londra’da Hizmet Vermeye Başladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR