amazon-alexa-teknosafari
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Amazon, web sitelerinin link alma ve trafik gibi değerleri ile sıralama yapan Alexa motorunun kapanacağını açıkladı. Sebep olarak ise görülen ilginin azalması.

Bir süre önce internet sitesi sahipleri, prestij olarak Alexa sıralamasını kullanıyordu. Web sitelerinin Google sıralamaları üzerinde yükselmesinin yanında Alexa sıralaması da büyük bir önem taşıyordu.

İlk olarak 1996 yılında aktif hale gelen Alexa Internet, web sitelerinin aldığı trafik ve SEO değerlerini analiz ederek, belli bir sıralama içerisine sokuyordu. Platform, 1999 yılında 250 milyon dolar karşılığında Amazon tarafından satın alınmıştı.

amazon-alexa-teknosafri

Amazon’un Alexa’yı satın alması ile birlikte platform, çoğu web sitenin prestij için kullandığı bir sıralama motoruna dönüşmüştü. Hatta bir dönem, Alexa sıralamasını optimize etmek ve yükseltmek, ücretli bir işe kolu haline gelmişti.

Son yıllarda ise Alexa, SEO çalışmaları konusunda adı anılmayan eski bir platform haline geldi. Google sıralamaları hala bir web site için en önemli faktörlerden biri olsa da, Alexa artık herhangi bir konuda referans olarak kullanılmamaya başladı.

Amazon ise Alexa’nın son zamanlarda kullanım oranından rahatsız olduğunu belirterek, platformun kapatılacağını paylaştı. Konu hakkında net bir sebep belirtmezken, 26 yaşındaki platformun 1 Mayıs 2022 itibari ile erişime kapatılacağı resmi olarak duyuruldu. Platforma bir süredir yeni ücretli abonelik alınmadığından dolayı bu durumun geleceğine kesin gözle bakılıyordu.

İlginizi Çekebilir:

TP-Link, yeni ağ markası Mercusys ‘i tanıttı

Getir, New York içerisinde hizmete başladı!

Tencent, yeni oyun markası Level Infinite ‘i tanıttı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz