Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDonanımAndroid 11'in Özellikleri Beta Sürümünde Ortaya Çıktı

Android 11’in Özellikleri Beta Sürümünde Ortaya Çıktı

Android 11 Beta bazı Google Pixel telefonlar için erkenden geliyor. Ertelenen Android beta sürümü bazı telefonlarda kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte ortaya bu sürüm hakkında daha fazla bilgi ve özellik çıktı. 

Amerika’da devam eden protestolar nedeniyle geçtiğimiz Cuma akşamı Google yeni tanıtacağı Android 11 Beta sürümünün lansmanını ertelemişti. Ayrıca şirket bu olaylar yaşanırken yeni bir şeyi kutlamak için doğru zaman olmadığını söylemişti.

Pazartesi öğleden sonra ise Pixel telefonuna sahip bazı kullanıcılar Android 11 Beta sürümünün telefonlarına güncellendiğini bildirdi.

XDA‘dan Mishaal Rahman’ın topladığı bilgilere göre Android 11 Beta 1 sürümü RPB1.200504.018 yapım numarasına sahip bir sürüm ile yayınladı. Birkaç Google cihazına ve en az iki Pixel 4 XL sahibine sunulan sürüm henüz her kullanıcıya sunulmadı.

Benzer bir olay geçmiş yıllarda gizli Google çalışanları OTA yapılarıyla ortaya çıkmıştı. Bu olay en son 2018’de Android 9 Pie yamasıyla gerçekleşmişti. Daha ilgi çekici bir örnek ise Android 7.0 yaması lansmanından önce Nexus 6P telefonların bu versiyona çoktan güncellenmiş olmasıydı.

Fakat bugün gerçekleşen duruma baktığımız zaman önceki olay gibi gizlilik içinde yapıldığını belirten bir mesaj yok. Hatta bu yeni Android beta sürümünü alan telefonlarda açık ve oldukça basit bir ekran olarak gözüküyor.

Play Store uygulamalarının Android 11 için Google tarafından açılması ile Beta 1 sürümünün son SDK and NDK API’leri içermesi bekleniyor.

Beta 1‘deki Developer Preview 4 (Geliştirici Önizlemesi 4)’de görünmeyen bazı önemli özellikler şunlar:

Geliştirici Seçeneği ile Hızlı Ayarlar kısmında medya denetimlerini etkinleştirmek

Bu ayar ile medya denetimlerini tüm Spotify veya Youtube gibi medya uygulamalarının artık Android’in Hızlı Ayarlar menüsünden kolayca kontrol edilmesi mümkün olacak.

Power Menu (Güç Menüsü) ayarlarını cihaz kontrolleri ve cüzdan ile özelleştirme

Cihaz kontrolleri: Bu özelliklik ile kullanıcılar akıllı ev ürünleri ve diğer cihazlar için bir uygulama kullanmak yerine telefon üzerinden kontrol edilmesine olanak sağlayacak.

Cüzdan: Bu aslında geçen yıl Google Pixel cihazlar ile ilk kez piyasaya sürülmüştü ve bu özellik ile Google Pay’deki kredi ve banka kartlarına erişim sağlar.

Pixel Launcher platformu için yeni uygulama tavsiyeleri

Simge şekilleri yeni sürüm ile yenileniyor: Vessel, Tapered Rect, Pebble

Yeni bildirim baloncuk ayarları

İlginizi Çekebilir:

Sadece Ordu Mensuplarına Özel Samsung Galaxy S20 Tactical Edition

Samsung Galaxy Tab S6 Lite Detaylı İnceleme

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR