Facebook Temsilci

Sosyal medya devi Facebook, geçen yılın Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Konuya ilişkin açıklamada, Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.  

Türkiye’de geçen yılın ortalarından beri çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesi, 2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış ve yürürlüğe girmişti. Düzenleme kapsamında; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarına, ‘sosyal ağ sağlayıcı’ şeklinde bir tanımlama getirilmişti. Buna göre; sosyal ağ sağlayıcıların, Türkiye’de temsilci bildirmesi gerekiyordu. Temsilci bildirmeyen platformların ise aşamalı olarak para cezası, reklam yasağı ve bant genişliği daraltma uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı dile getirilmişti. Bunun üzerine; TikTok, VK, YouTube, LinkedIn ve Dailymotion gibi bazı platformlar, Türkiye’de temsilcilik açacağını açıklamıştı.   

Fakat Facebook, Instagram ve Twitter’ın yasa kapsamında hala temsilci bildirmemiş olduğu da biliniyordu. Söz konusu platformlara, halihazırda verilmiş 10’ar ve 30’ar milyon liralık para cezaları bulunuyordu. Kısa bir süre içerisinde de ilgili platformlara, üçüncü yaptırım aşaması kapsamında reklam durdurma yasağı getirilmesi bekleniyordu. Bu sırada Facebook’un, temsilci bildirmeme kararı aldığı iddia edilmişti. Ancak Facebook tarafından yapılan yeni bir açıklama, iddiaların asılsız olduğunu da ortaya koymuş oldu. Aktarılan detaylara göre; Facebook, sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atayacağını açıkladı. Konuya ilişkin açıklamada, Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine de yer verildi. 

İşte Facebook tarafından Türkiye temsilcisi ile ilgili yapılan yazılı açıklama! 

Facebook Türkiye Temsilcisi

Facebook tarafından Türkiye temsilcisi ile ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde:  

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor. 

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz. 

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz. 

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

Temsilci Atamayan Facebook, YouTube, Twitter gibi Platformlara 30’ar Milyon TL Ceza Kesildi

‘Facebook’ ve ‘Instagram’a Reklam Yasağı Uygulaması Yolda! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz