Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Google, Android ve Pixel telefonları için güvenlik açığı bulacak kişilere bu zamana kadar açıkladığı en büyük ödülü verecek. Pixel telefonlarda kullanılan Titan M yongasında ve Android’in geliştirici sürümlerinde açık bulabilenlere dudak uçuklatan bir ödül vaadi geldi.

Google, Pixel 3 cihazları ile birlikte tanıttığı Titan M yongasında güvenlik açığı oluşturabilecek bir geliştirene 1 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı. Ayrıca Şirket, Android’in ‘belirli geliştirici önizleme sürümleri’nde güvenlik açığı bulanlara ise 1.5 milyon dolar ödül vereceğini de belirtti. Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir etkinlikte bu zamana kadar verdikleri en yüksek ödülün 200.000 dolar olduğunu açıklamıştı. Google’ın yeni açıkladığı rakam ise şimdiye dek vereceği en yüksek ödül olacak.

Google, güvenlik açığı bulanlara şaşırtıcı ödemeler yapmaya devam edecek gibi duruyor. Şirket geçtiğimiz yıl boyunca toplamda 1.5 milyon dolar ödeme yaptı. Hatta yine aynı yıl içerisinde açık bulan birine 161.337 dolar ödemişti. Google hata bulan kişilere 2010 yılından beri ödeme yapmaya devam ediyor. Ancak şirketin yeni açıkladığı miktar, Google’ın bu zamana kadar vaadettiği en yüksek ödül oldu.

Google’ın ödülleri bu kadar arttırmasının sebebi ise, cihazlardaki güvenlik açıklarını bulmanın oldukça zor olduğunun tahmin edilmesi.