August 9, 2019 Santa Clara / CA / USA - One of the Nvidia office buildings located in the Company's campus in Silicon Valley; the NVIDIA logo and symbol displayed on the facade

NVIDIA korona virüsü nedeniyle Mobil Dünya Kongresi’ne katılmayacağını açıkladı. Oyuncular için grafik işlemcileri ve mobil çözümler üreten şirket ayrıca yapay zeka ve 5G gibi birçok alanda faaliyetini sürdüren şirket, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’ne katılmayacağını aktardı ve bu duyuru yapan dördüncü şirket oldu. LG, ZTE ve Eriscsson’dan sonra NVIDIA’da kongreye katılmayacağını duyurdu

Çin’de ortaya çıkan ve kaynağı henüz belirlenmeyen SARS benzeri yeni tip corona virüsü (2019-nVoC) dünyayı tehdit ediyor. Yeni corona virüsün hızla yayılması ve ölümcül olması, virüsle ilgili birçok soruyu da akıllara getiriyor. Tüm bunların yanı sıra Çin’de üretimi ve mağazası bulunan şirketler de önlem almayı ihmal etmiyor.

Virüs sebebiyle birçok şirket ya üretimini ya da operasyonunu durdurdu. Bu durum dünya teknoloji üretimini de etkiliyor. Son olarak Apple’ın Shenzhen kentindeki fabrikasında üretime ara verdiğini sizlere aktarmıştık.

Bugüne kadar virüsü taşıdığı tespit edilen 34.954 hasta bulunuyor ve bu sebepten dolayı hayatını kaybeden 725 kişinin büyük çoğunluğu Çin’de bulunuyor. Bu sebeple birçok şirket Çin’deki faaliyetlerini ve planlarını geçici süreyle sonlandırıyor.

NVIDIA yaptığı duyuru ile corona virüsünden kaynaklanan halk sağlığı tehdidine vurgu yaptı. Şirket aldığı kararın kendi çalışanları, ortakları ve müşterilerinin güvenliğini gözettiği için olduğunu aktarırken, bununla birlikte yapay zeka, 5G ve vRAN üzerine yaptıkları çalışmayı paylaşmak için sabırsızlandıklarını, ancak etkinliğe katılmamanın da doğru bir karar olduğunun altını çizdi. Kongre’nin yapılacağı İspanya’da ilk vaka geçtiğimiz haftada ortaya çıktı. Virüsün bu ülkede de ortaya çıkmış olması böyle bir kararın alınmasında önemli rol oynuyor.

24 – 27 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Barcelona kentindeki kongrenin düzenleyicisi olan GSMA’dan da bir açıklama geldi. Mobil operatör ve telekom şirketlerinden oluşan bir topluluk olan GSMA’nın yaptığı açıklama ise şu şekilde:

Bağlanabilirliğin yeni bir sanayi devriminin eşiğinde olduğu bu kritik zamanda GSMA için sektörü toplamaya devam etmek büyük önem taşımaktadır. Hükümet ve bankalar, politika yapıcılar, operatörler ve endüstri liderleri aracılığıyla endüstrinin savunulması hiç bu kadar kritik olmamıştı.

GSMA, katılımcılarımızın, ziyaretçilerimizin ve personelimizin sağlığı ve güvenliği büyük önem taşıdığından Corona virüsünün MWC Barcelona 2020 üzerindeki potansiyel etkisini izlemeye ve değerlendirmeye devam etmektedir.

Ancak görünen o ki; bazı teknoloji firmalarının 2020 MWC’ye katılmama kararı bu açıklamaları pek de olumlu karşılamadıklarının bir göstergesi.

Corona virüsü yüzünden LG ve ZTE, Mobil Dünya Kongresi 2020’ye katılmayacak

Coronavirüsten etkilenen kişi sayısı her 6.4 günde bir ikiye katlanıyor