Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Görsel korteksten alınan verileri komuta dönüştürüp cihazların kontrolünü sağlayan bir teknoloji üretilecek. NextMind isimli bir şirket tarafından geliştirilen giyilebilir teknoloji ürünün 2020’nin ilk yarısında satışa sunulacağı bildirildi. Beyinden alınan verilerle cihazların kontrolü sağlanabilecek cihazın sınırlı sayıda üretileceği bildirildi.

Helsinki’de gerçekleşen Slush 2019 fuarında tanıtılan giyilebilir teknoloji, cihazların kontrolünü sağlamaya yarayacak. Beyin-bilgisayar arayüzü olacak cihaz sınırlı sayıda satışa sunulacak.

NextMind isimli firma tarafından geliştirilen teknolojinin, cerrahi operasyona gerek kalmadan kullanılacak ve bu bağlamda türünün ilk örneği olacak. Ürün, beyin sinyallerini kullanıcının görsel korteksinden alarak herhangi bir cihaz için komut haline dönüştürüyor.

Helsinki’de gerçekleşen fuarda NextMind’ın kurucusu ve CEO’su olan Sid Kouider şu açıklamalarda bulundu: ‘Bu teknoloji atılımı, insan-bilgisayar etkileşiminin bir sonraki sınırını temsil ediyor. Cerrahi müdahale olmadan bu teknoloji ile istediklerimizi ve eylemlerimizi doğrudan çevremizdeki dünyaya uygulamanın asla mümkün olmayacağını söyleyenler için inanma zamanı. Çünkü bu gerçek ve olasılıklar gerçekten sonsuz’

Beyin-bilgisayar kontrol cihazı, küçük, hafif ve yuvarlak bir tasarıma sahip. Bir kafa bandıyla kafanı arkasına oturuyor.  Hafifçe kullanıcının kafasına baskı yapan cihaz, beynin nöron aktivitesi tarafından görsel kortekste yaratılan sinyallerden veri topluyor. Makine öğrenme algoritmalarını kullanan cihaz, görsel korteksten aldığı verileri çıktılara çevirerek bilgisayar, AR/ VR setine veya internete bağlı başka herhangi bir cihaza komut olarak gönderebiliyor.

NextMind, 2020’nin ilk yarısında sınırlı sayıda Development Kit’i satışa sunacak.