SpaceX ve Tesla’nın CEO’su olan Elon Musk katıldığı bir podcast yayını sırasında uyuşturucu kullanmıştı. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen olay akıllardan daha silinmemişken bu sefer Tesla çalışanlarının fabrikada uyuşturucu kullandığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Joe Rogan’ın podcast programında uyuşturucu kullanan Elon Musk, SpaceX ile ilgili bir konu hakkında konuşuyordu. Hatta Musk, uyuşturucu kullanırken ‘elektrikli uçak yapacağım’ tarzı bir yorumda bulunmuş ve özellikle sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Çektiği tepkinin ardından Musk, konuyla alakalı açıklama yaptı ve SpaceX iş yerlerinin uyuşturucudan arındırılmış yerler olduğunu mail yoluyla duyurdu. Ancak anlaşılan o ki Musk’ın hem kendisi hem de şirketleri uyuşturucu krizinden kolay kolay kurtulamayacak.

Bağımsız araştırmacılardan meydana gelen PlainSite isimli bir araştırma şirketinin ele geçirdiği ve yayınladığı bir rapora göre Tesla tarafından Nevada’da işletilen Gigafactory isimli fabrikasında bol miktarda uyuşturucu madde bulundu. Ele geçirilen raporda, fabrikada işçiler rahatlıkla uyuşturucu kullanabiliyor.

PlainSite’ın ulaştığı polis raporuna göre, Gigafactory’nin tuvalet zemininden bir bölgede, içinde kokain olduğu testle kanıtlanmış küçük bir torba ve yine içinde metamfetamin bulunan başka bir küçük torba daha bulundu.

Uyuşturucu sorunu Elon Musk’ın başını ağrıtmaya devam ederken, konuyla ilgili polis raporunda göze çarpan başka sıkıntılar da bulunuyor. Raporun başka bir bölümünde, bir çalışanın işletmeden çıkardığı bir kamyonla bir atı ölümcül derecede yaraladığı ve daha sonra av tüfeğiyle atı öldürdüğü yer alıyor.

Tesla fabrikasında yaşanan olaylar tümüyle işletmenin sorumluluğuna bırakılamaz ancak başka bir şirket çalışanı Tesla’nın uyuşturucu sorunu ile Musk’ın kendi uyuşturucu olayının ilk olmadığını ve daha önce başka bir çalışanın uyuşturucu kullanırken yakalandığını ve buna rağmen kişi hakkında hiçbir işlem yapılmadığından bahsetti.

Tesla ve Elon Musk’tan ortaya çıkan uyuşturucu raporlarıyla alakalı herhangi bir açıklama ise henüz gelmedi.