Okuma Süresi
3 dakika

Apple’ın her sene düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) bu sene koronavirüs salgını sebebiyle diğer etkinlikler gibi online olarak düzenlendi. Konferansta iOS, iPadOS, tvOS, macOS, watchOS gibi işletim sistemlerinin yeni sürümleri tanıtıldı. Biz de sizler için iOS 14 sürümüne eklenecek ve aslında Android kullanıcılarının aşina olduğu özellikleri bir videoda topladık. 

iPhone’ların kullandığı mobil işletim sistemi olan iOS güncellemesi ise konferansın belki de en çok merak edilen konularının başında geldi. Birçoğu yıllardır Android ekosisteminde olan diğerleri ise tamamen yeni olan birçok özellik Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda resmi olarak tanıtıldı. 

 

Android ’de var olan ve yeni iOS 14 sürümüyle iPhone’lara gelecek özellikler

Ana Ekran Widgets desteği iOS 14 ile iPhone’lara geliyor

iPhone kullanıcılarının uzun süredir beklediği gelişmiş Widgets desteği yeni sürümle birlikte kullanıcılara sunulacak. Apple, aslında geçen sene de iOS 13 ile beraber kısıtlı bir Widgets deneyimini sunmuştu. Ancak iOS 14 ile özellik tam anlamıyla kullanılabilecek. 

Varsayılan uygulama seçimleri 

iOS 14 ile birlikte gelen yeniliklerin bir diğeri ise “Varsayılan Uygulama Seçimleri”ni değiştirebilmek oldu. Artık iPhone  kullanıcıları da iOS ekosisteminde varsayılan uygulama olarak gelen e-posta, Safari gibi uygulamaları değiştirebilecek. 

Uygulama Listesi (App Library) 

Android kullanıcılarının en çok beğendiği özelliklerden olan uygulama çekmecesi iOS 14 kullanıcılarına da sunulacak. Yeni sürümde iPhone kullanıcıları da ana sayfaya inen tüm uygulamalarını görmek zorunda kalmayacak. Kullanıcılar rahatsız oldukları kalabalık ve karışık görüntüden App Library ile kurtulabilecekler.

Siri daha az yer kaplayacak

Siri, kullanımı sırasında ekranın tamamını kullanıyordu. Google Asistan ise ekranın belli bir noktasını kaplayarak kullanıcıların karşısına çıkıyordu. Siri de artık daha az alan kullanarak işlemlerini yerine getirecek.

Çeviri uygulaması

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı 2020’de Google Translate’e meydan okurcasına Apple Translate’i tanıttı. Uzun yıllardır en ufak çeviriyi bile ona yaptırdığımız Google Translate şu an 103 dil çevirirken yeni rakibi Apple Translate şu an için sadece 11 dil desteği sunabilecek. Apple Translate’te sunulacak 11 dilin arasında Türkçe bulunmuyor. Apple’ın kendi çeviri uygulamasını kullanabilmek için internet gerekmiyor. Ayrıca uygulama açık bir şekilde ekran yatay pozisyona geldiğinde ise farklı dillerde konuşan kişilerin karşılıklı iletişim kurabilmesi de mümkün olacak.

Ekranın tamamını kaplamayan aramalar

iPhone kullanıcıları bir arama geldiğinde, arama tüm ekranı kapladığı için aramayı cevaplamak istemese bile bitmesini bekliyordu. iOS 14 ile birlikte artık bu sorun tarih olacak. Android platformunda olduğu gibi kullanıcılar telefonu kullandığı sırada bir arama geldiğinde bu arama ekranın üst tarafında sadece bir bildirim olarak görülecek. 

Bisikletler için yol tarifi

Google Haritalar’ın 2010 yılından beri sunduğu Bisikletler için yol tarifi özelliği iOS 14 ile birlikte iPhone kullanıcılarına da sunulacak. Apple Haritalar uygulamasına eklenecek olan özellik sayesinde bisikletliler, yol tarifi alabilecek. Özellik ilk olarak New York, Los Angeles, San Francisco, Shanghai ve Beijing şehirlerinde kullanılabilecek.

Picture in Picture modu / Fotoğraf içinde fotoğraf

iOS 14 ile gelecek bir diğer özellik ise Picture in Picture oldu. iPhone kullanıcıları bu özellik sayesinde oynatılan bir videoda veya bir görüntülü aramada olsalar bile ana ekrana döndüklerinde video oynatılmaya devam edecek. Yani kullanıcılar bir FaceTime aramasında olsalar dahi başka bir uygulama kullanabilecek ve hatta video izlemeye devam edebilecekler.

App Clips

iOS 14 ile tanıtılan bir diğer önemli özellik ise App Clips oldu. iPhone kullanıcıları artık App Clips ile uygulamaları indirmeden küçük bir kısmını kullanabilecek. Bu sayede kullanıcılar, uygulamaları indirmek zorunda kalmadan erişim sağlayabilecek. 

Şifre bildirimleri

Google’ın Chrome için geçen yılın sonunda kullanıcıya sunduğu Şifre Bildirimi özelliğine yeni güncellemeyle iOS kullanıcıları da kavuşuyor. Apple’ın internet tarayıcısı olan Safari’ye eklenen bu özellik sayesinde kullanıcılar herhangi bir şifresi kullanıldığında bir bildirim ile haberdar olabilecek. 

iOS 14 mobil işletim sistemi güncellemesini alacak cihazlar aslında iOS 13 güncellemesini alan cihazlar olacak. 2015 yılında tanıtılan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın son güncellemesi olması beklenen sürüm, aynı zamanda Birinci nesil iPhone SE modeli için de geçerli olacak. iPhone 6s’ten sonra tanıtılan her cihaz yeni iOS güncellemesini alacak.

Apple’ın 22 Haziran’da Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iPhone kullanıcıları için tanıttığı iOS 14’ün daha önce Android ekosisteminde bulunan özellikleri bu kadardı. iOS 14 beta şu anda kullanımda. Ancak güncellemenin eylül ayında kullanıma sunulması bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir:

iOS 14 Beta ve WWDC 2020’deki Yenilikler – Pazar Sohbeti #12

Apple WWDC 2020: iOS 14, ARM Mac, iMac ve daha fazlası

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz