Sosyal Medya Düzenlemesi Para Cezası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Kısa bir süre önce yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi kapsamında belirtilen süre sonuna kadar temsilci bildirmeyen Facebook, TwitterYouTubeTikTok ve Instagram gibi platformlar, 10’ar milyon lira para cezası aldı. İlk cezanın ardından 30 gün içerisinde temsilci atamayan şirketlere, bu kez 30 milyon lira ceza kesileceği belirtildi.  

Kısa bir süre önce yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına temsilci belirleme ve bildirme zorunluluğu getiriyordu. Bu yükümlülüğü yerine getirmek için ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından verilen sosyal medya platformlarına verilen süre, dün itibarıyla sona erdi.  

Belirtilen süre sonuna kadar temsilci bildirmeyen Facebook, TwitterYouTubeTikTok ve Instagram gibi platformlara, sosyal medya düzenlemesi kapsamında 10’ar milyon lira para cezası kesildi. Yalnızca Rusya’da geliştirilen bir sosyal medya platformu olan ‘VKontakte (VK)’nin temsilci bildiriminde bulunduğu ifade edildi.  

İlk ceza sonrası 30 gün içerisinde temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine, 30 milyon lira ceza gelecek

Sosyal Medya Temsilci

Aktarılan detaylara göre; ilk cezanın ardından 30 gün içerisinde temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine, bu kez 30 milyon liralık cezalar kesilecek. Sonraki 30 günde ise Türkiye’deki vergi mükelleflerinin, ilgili şirketlere reklam vermesi yasaklanacak. Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvuruda bulunabilecek. Söz konusu ceza ayrıca, yüzde 90’a kadar artılabilecek. Şirketler; cezanın ardından 1 ay içerisinde temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar, 4’te 1 oranında düşürülecek. 

Kaynak: blooomberght.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook Yönetiminin, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Bulundurmama Kararı Aldığı İddia Edildi 

Sosyal Medya Düzenlemesi Resmî Olarak Yürürlüğe Girdi

Temsilci Atama Süresi Doldu: Facebook, Twitter ve Google Sessiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz