Anker’in yüksek ses ve 60 saate kadar ses performansı sunan kablosuz kulaklığı SoundCore Life Q10 sizler için detaylı bir şekilde inceledik.

Geçmişte pek çok Anker ekipmanını inceledik. Anker, bildiğimiz ve güvendiğimiz bir şirket haline de geldi aslında. Soundcore Life Q10 da firmanın konfor ve yüksek ses düşünülerek tasarlanmış bir kulaklığı.
Tasarımdan başlayacak olursak kulaklığa siyah ve kırmızı renkler hakim. İsteyenler için sadece siyah rengi de mevcut.

Kulaklık, bir sırt çantasına yerleştirmek için kullanışlı, 90 dereceye kadar döndürülüp, katlanabilen yastıklı kafa bandına sahip. Sürücüler kulaklarımın etrafına rahatça oturdu ve kafa bandı uzun süre taksanız da başınızı ağrıtmıyor. Kulaklıkları uçuş sırasında herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık duymadan birkaç saat boyunca kullanabildim.

Kulaklığın yanlarında, bir miktar düğme bulacaksınız. Bunlardan bazıları ses seviyesini ayarlamanıza ve oynatmayı kontrol etmenize izin veriyor.  Bir diğeri de güç düğmesi olarak işlev görüyor ve kulaklıkları akıllı telefona veya tablete eşleştirmenizi sağlıyor.

Kulaklığın “BassUp” bas artırma özelliğini, çalma düğmesine iki kez basarak meşgul edebilir ya da Siri veya Google Assistant’ı çağırmak için uzun süre basabilirsiniz.

Kulaklıkların altında, şarj etmek için MicroUSB bağlantı noktası ve 3,5 mm giriş yer alıyor. Sürücüler ise yumuşak köpüğü ile çerçevelenmiş ve uzun süre giymek için uygunlar. Tipik 10 saatlik çalışma günlerim boyunca onları hiç durmadan kullandım. Birkaç saatlik kullanımdan sonra terletmeye başlatsa da kafamı sıkma durumu yaşanmadı.

Daha pahalı olan diğer SoundCore ürünleri gibi bu ürünün kutusundan sert kabuklu koruyucu bir taşıma çantası çıkmıyor. Kutudan herhangi bir taşıma çantası çıkıyor mu derseniz, ne yazık ki yok. Bu durum benim için bir sorun değil. Ancak bunlar, kulaklıkları bir sırt çantasına veya el çantasına sokmayı kolaylaştırıyor.

Sert kılıf aynı zaman SoundCore Life Q10’un kırılması konusunda özellikle endişelenmemenize de yardımcı oluyor. Sürücüler, makul derecede düşmeye karşı dayanıklı olduğu kanıtlanmış kalın bir plastik kabuk içine yerleştirilirken, menteşeler iyi yapılandırılmış ve sağlamlar.

Performans

Anker, Soundcore Life Q10’un 60 saat pil ömrüne sahip olduğunu iddia ediyor. Bu, elbette, sürekli kullanmanız koşuluyla. ANC yani aktif gürültü engelleme olsaydı, bu, dayanıklılığı büyük ölçüde azaltabilirdi ama ANC burada yok. 60 saatlik vaat, onu tren veya uçaklarda uzun saatler harcayan yol savaşçıları için ideal bir seçim haline getiriyor. Ben 60 saati tamamlayamadım ama şunu söyleyebilirim, tek bir şarjla yaklaşık 1 hafta bu kulaklığı aktif olarak kullanabildim. Günlük olarak konuşacak olursak yaklaşık 6 saat diyebiliriz.

Soundcore Life Q10, telefon görüşmeleri yapmanıza/almanıza ve ayrıca seçtiğiniz ses yardımcınızla konuşmanıza olanak tanıyan dahili bir mikrofonla birlikte geliyor. Kulaklığı birkaç sesli görüşme yapmak için kullandım ve anlaşılmakta herhangi bir sorun yaşamadım. Ev, ofis gibi ortamlarda konuşurken sıkıntı olmasa da arabaların fazla olduğu yerler, trafik vs derken karşı tarafın sesimi duymada zorlandığı anlar oldu.

Ses performansı ise güzel. Hemen hemen tüm Soundcore kulaklıklarda olduğu gibi, daha düşük notaları vurgulayan bir ses profiline sahip. Billy Eilish’ten Bad Guy’ı dinlerken basları hissedebilirsiniz.

Bununla birlikte, Hey Rosetta’nın For The Oft Suffering gibi, daha ayrıntılı, orkestra ağrılı parçalarda da kulaklık şaşırtıcı derecede ayrıntılar sundu.

Sonuca bağlıyorum

Anker Soundcore Life Q10, paranın satın alabileceği en iyi giriş seviyesi kablosuz kulaklıklardan. Gürültü engelleme bu modelde yok. Ses kalitesi fiyat performans bakımında gayet iyi. Mikrofon aramalar için yeterince kullanışlı, bataryası ise son derece dayanıklı. Belki de en önemlisi, giymek için oldukça rahatlar.

Anker Soundcore Life Q10’a piyasada 399 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Artıları

Bluetooth üzerinden etkileyici ses kalitesi
Rahat uyum
İyi pil ömrü

Eksileri

ANC yok