Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaGirişimAntalya'da Türkiye'nin İlk Yerli Deniz Otomobili Üretildi

Antalya’da Türkiye’nin İlk Yerli Deniz Otomobili Üretildi

Antalya’da Türkiye’nin ilk yerli deniz otomobili üretildi. Girişimci Muammer Şahinkaya’nın ürettiği ve denizde yüksek hızlara çıkabilen Spyder hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük ilgi görüyor. 

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde yaşayan 38 yaşındaki Muammer Şahinkaya, 180 metrekarelik atölyesinde Türkiye’nin ilk yerli deniz otomobilini üretti. Şahinkaya’nın Spyder ismini verdiği deniz otomobilleri Türkiye’den ve dünyadan büyük ilgi gördü. 

Muammer Şahinkaya daha önce yat firmalarında çeşitli çalışmalar yaptığını ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda ise yeni projeler geliştirdiğini belirtiyor. Yerli deniz otomobili için çalışmalara ise 2015 yılında başlayan girişimci, evinin çatısında otomobil üzerine bir modelleme çalışması yaptığını daha sonra ise bir jet-ski motorunu otomobile monte edip otomobili üretmeye başladığını söylüyor. 

2 yıl önce aracın tüm testlerini tamamlayan Şahinkaya, daha sonra ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan üretim iznini almış. Jet-skiye göre çok daha güvenli bir alternatif olarak öne çıkan deniz otomobili, Ferrari’nin ikonikleşen Spyder modelinden ilham alınarak geliştirilmiş. Aracı kullanmak için herhangi bir kaptan ehliyeti gerekmediği için çok daha ulaşılabilir bir araç konumunda görülüyor.

Yerli deniz otomobili 100 km’ye çıkabiliyor

Fiyatları 35 ile 70 bin TL arasında değişen ve jet-ski motorlarının kullanıldığı deni otomobillerinin hızlarının ise 100 km’ye çıkabildiği belirtiliyor. 

Deniz otomobillerinde 110 ve 130 beygir olmak üzere iki çeşit motor kullandıklarını dile getiren Şahinkaya, 110 beygir gücünde kara hızıyla 80 km/sa hıza ulaşabildiklerini belirtiyor. Şahinkaya 130 beygirde ise 100 km/sa hıza çıkabildiklerini belirtiyor. 

Girişimci Şahinkaya, bir aracın teslim süresinin yaklaşık olarak 3-4 hafta içerisinde tamamlandığını dile getiriyor. Bu zamana kadar 30 adet deniz otomobili ürettiğini belirten girişimci: “Bugüne kadar 30 otomobil ürettik. Koronavirüs nedeniyle ertelenen 12 siparişimiz var. Müşterilerimiz jet-ski’lerini getirdiği zaman motorunu bizim yaptığımız otomobile aktarıyoruz. Jet-ski’lerin kabuklarını ise kendilerine iade ediyoruz. Böyle bir üretimde alıcıya otomobil 35 bin TL’ye mal oluyor. Jet-ski’leri yoksa ve anahtar teslim araç istedikleri zaman fiyat 60- 70 bin arasında değişiyor” diyor. 

İlginizi Çekebilir:

Kia’dan Elektrikli Otomobil Şarj Süresi Atağı: 20 Dakikadan Kısa Sürecek

Yerli Otomobil Fabrikası İçin İlk Kazma Vuruldu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR