Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaGirişimYerli Otomobil Fabrikası İçin İlk Kazma Vuruldu

Yerli Otomobil Fabrikası İçin İlk Kazma Vuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Aralık ayında tanıtımı yapılan, TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) bünyesinde prototipi üretilen yerli otomobil fabrikası için Bursa’daki arazide ilk kazma vuruldu.

Geçen yıl Aralık ayında Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen görkemli bir törenle tanıtımı yapılan ve 2022 yılında yollarda olması öngörülen yerli otomobilin, üretim yapılacağı fabrika için ilk kazma vuruldu. Koronovirüs salgını nedeni ile temel atma töreninin ertelendiği fabrikanın alt yapı çalışmaları da tamamlandı.

Yerli Otomobil Fabrikası İçin İlk Kazma VurulduFabrika için düşünülen Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan TSK’ya (Türk Silahlı Kuvvetleri) ait arazinin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) ve zemin etüt çalışmaları da tamamlandı. 4 milyon metrekarelik arazinin 1 milyon metrekarelik alınana kurulacak olan fabrika için yıkım çalışmaları başlarken elektrik, su ve doğal gaz gibi gerekli olan tüm alt yapısı da hazır hale getirildi.

2022 yılında fabrikanın üretim yapar hale gelmesi için çalışan yetkililer, inşaatın 18 ayda tamamlanmasını hedeflerken, temel atma töreninin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan eşiliğinde Haziran ayında yapılmasını düşünüyor. Yine otomobil için tasarlanan marka isim çalışmaları da Haziran ayında yapılacak toplantı sonunda açıklanacak bilgiler arasında yer alıyor.

4 Binden Fazla İstihdam

Kamu-özel ortaklığında toplam 22 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan fabrika, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak. 2022 yılından itibaren üretime başlayacak olan fabrikada, 2023 yılında 2.420, 2032 yılına kadar da 4.323 kişi çalışacak. Yedek parça ve yazılımsal destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

Deniz Yolu ile İhracat

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait dev arazi denize sıfır konumda bulunuyor. Arazinin hemen yanı başında ise liman yer alıyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor. Şehir merkezine 10 dk mesafede bulunana arazinin Osmangazi Köprüsü’ne mesafesi ise yaklaşık 60 km.

İlginizi Çekebilir:

Yerli otomobilin sesli asistanının tanıtım videosu yayınlandı

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobilin fiyatı ve ismi hakkında yeni açıklamalarda bulundu

Yerli otomobilin ardından şimdi sıra yerli YHT’de

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız… 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR