Okuma Süresi
2 dakika

Teknoloji devi Apple, geçen yılın en çok indirilen iPhone uygulamalarını açıkladı. Açıklamaya göre, 2019 yılında iPhone kullanıcıları en çok YouTube uygulamasını indirdi. Listede popüler video platformunu, Instagram ve Snapchat takip ediyor.  

Yeni yılın gelişiyle beraber, teknoloji şirketleri geçen yıl boyunca elde edilen verileri toparlayarak kullanıcı tercihlerini ortaya koyan listeler oluşturmaya başladı. Amerikan teknoloji devi Apple da bu kapsamda 2019 boyunca kullanıcıların iPhone’da en çok indirdikleri uygulamaları listeledi. Listenin bir önceki yıldan çok da farklı olmaması dikkat çekerken ilk sırada popüler video platformu ‘YouTube’ yer aldı. Listenin ikinci ve üçüncü sırasında ise önceki seneyle aynı şekilde ‘Instagram’ ve ‘Snapchat’ bulunuyor.  

İşte 2019’da iPhone kullanıcıları tarafından en çok indirilen 10 ücretsiz uygulama: 

1) YouTube 

2) Instagram 

3) Snapchat 

4) TikTok 

5) Messenger 

6) Gmail 

7) Netflix 

8) Facebook 

9) Google Maps 

10) Amazon 

Listede şoka uğratacak nitelikte bir uygulama yer almasa da ‘TikTok’ uygulamasının 1 sene içerisinde ciddi bir yükseliş göstermesi dikkat çekti. Geçen sene açıklanan 20 uygulamalık listede 16. sırada yer alan uygulama, 2019 listesinde 4. sıraya yükseldi. ‘TikTok’, geçen yılın Şubat ayında da 1 milyar indirilme sınırına ulaşmış ve App Store’da 3. sıraya yükselmişti.  

Instagram ise 2018 listesindeki yerini korudu. ‘TikTok’un yükselişiyle ilgili bir tedirginlik yaşayabileceği düşünülen sosyal medya devinin, şu anda kullanıcılarının 15 saniyelik müzikli kısa video klipler oluşturmalarını ve bunları hikayelerine eklemelerini mümkün kılan bir özelliği Brezilya’da test ettiği biliniyor.

“En Çok İndirilen Ücretli Uygulamalar” listesinde ‘Facetune’ ilk sırada yer aldı

En çok indirilen ücretli uygulamalara ilişkin listede ise ‘Facetune’ 2019’da üçüncü kez ilk sırada yer alırken ‘HotSchedules’ isimli düzenleme uygulaması, aynı listede ikinci sıraya oturdu. 

Teknoloji devi, en çok indirilen iPhone oyun uygulamaları için de ayrı bir liste oluşturdu. Önceki sene birinci sırada yer alan ‘Fortnite’, 2019’da 8. sıraya geriledi ve listenin başında bu kez ‘Mario Kart Tour’ isimli oyun yer aldı.  

Apple’ın açıklamasına göre, 2019’da iPhone’larda en çok indirilen 10 oyun ise şu şekilde: 

1) Mario Kart Tour 

2) Color Bump 3D  

3) aquapark.io 

4) Call of Duty: Mobile 

5) BitLife – Life Simulator 

6) Polysphere – art of puzzle 

7) Wordscapes  

8) Fortnite 

9) Roller Splat! 

10) AMAZE! 

“Ücretli Oyun Uygulamaları” kategorisinde, iPhone kullanıcılarının 2019’da en çok ‘Minecraft’ı indirdiği görüldü. ‘Heads Up!’ ve ‘Plague Inc.’ listede ‘Minecraft’ı sırasıyla takip eden iki uygulama oldu.  

Amerikan teknoloji devi, listelere ek olarak kullanıcılar için kendi önerilerini de paylaştı. Bu kategorilerde 2019’un Apple tarafından seçilen “En İyi iPhone Uygulaması”, uzun pozlama fotoğraflar çekebilmenizi sağlayan yapay zekâ destekli ‘Spectre Camera (Lux Optics)’ isimli uygulama oldu. ‘Sky: Children of the Light’ isimli uygulama ise teknoloji devi tarafından “2019’un En İyi iPhone Oyunu” olarak belirlendi.