Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Teknoloji dünyasının ilerleme motorlarından birisi olan Apple hakkında, karma gerçeklik gözlüğüne dair belirsizliklerin ardından şimdi de M2 çiplerinin üretimine dair bir iddia ortaya atıldı. Yapılan iddialara göre, Apple’ın ocak ve şubat aylarında M2 çiplerinin üretimini durdurmuş. Bunun nedeni ise Mac’lere olan talebin düşük olması olarak görülüyor.
Amerikalı teknoloji devi Apple, birçok yenilikçi ürünün lider firmalarından birisi olarak görülmeye devam ediyor. Ancak Apple için ortaya atılan bir iddiaya göre, firma daha Haziran 2022’de tanıtmış olduğu M2 çiplerinin üretimini durdurmuş olabilir. Hem de Mac’lere olan talebin düşük olmasından dolayı. İşte detaylar!

Çiplerin Üretimi 2 Ay Durmuş Olabilir

Bilindiği gibi Apple, geçtiğimiz haziran ayında M serisinin yeni üyesi olan M2 çiplerinin tanıtımını gerçekleştirmişti. M1’in sahip olduğu performansları daha da ileriye götüren işlemci, oldukça dikkat çekici idi. Çünkü M1’e göre %18 daha hızlı GPU, %35 daha güçlü GPU ve daha birçok özelliğe sahip olan çip, MacBook, iPad ve Mac Mini gibi cihazlarda karşımıza çıkmıştı. Ancak bugün ortaya atılan bir iddia, şirketin bu yongaları hakkında farklı bir duruma işaret etti. Kore merkezli The Elec tarafından paylaşılan ve bu konu ile yakından ilgili bazı kaynakların hazırladığı rapora göre Apple, 2023’ün başında iki aylığına (Ocak – Şubat) M2 çiplerinin üretimini durdurdu.

Üretimin Durma Nedeni Daha da Kötü

The Elec’in paylaştığı rapora göre, Apple’ın M2 üretimini ocak ve şubat aylarında durdurmasının ardından mart ayında üretime yeniden başladığını da bildiriyor. Üretimin ocak ve şubat aylarında durdurulmasının nedeni olarak ise Mac ve MacBook modellerine olan talebin düşüklüğü gösteriliyor. Bu arada, üretim mart ayında yeniden devam etse de bir önceki yılın aynı dönemine oranla yarı yarıya olduğu da raporda yer alan bilgiler arasında. Tüm bunlar aslında PC pazarında genel bir düşüşten de kaynaklanmış olabilir. Zira şirketin CEO’su Tim Cook, PC pazarında zorluklarla karşılaştıklarını kabul etmiş fakat silikon çipler sayesinde rekabette avantajlı olduklarını, hatta konumlarının oldukça iyi olduğunu aktarmıştı. Diğer yandan, bunların tamamen bir iddia olduğunun altını çizelim. Hatta bu duraklama, şirketin kısa vade için elinde fazladan çip bulundurduğu bir döneme de denk gelmiş olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz