Okuma Süresi
1 dakika
İnsanlık yeniden Ay’a ayak basmak için kararlı. Bu hedefi gerçekleştirmek için çalışan NASA ekipleri, Artemis II görevi için Ay yörüngesine fırlatılacak olan dört astronotu belirledi. Belirlenen dört kişilik ekibin içerisinde bir kadın, bir siyahi, bir Kanadalı ve bir de deneyimli bir NASA astronotu bulunuyor.
Ay’a yeniden ayak basmak için yapılan çalışmalarda ikinci aşamaya gelindi. NASA’nın Artemis programı kapsamında yapmış olduğu birinci görev 16 Kasım’da başlamıştı. Bu görevde NASA’nın Orion uzay aracında bir astronot yoktu çünkü görev, dev fırlatma roketi Space Launch System ve Orion uzay aracı için bir test amacı taşıyordu. Ancak ikinci aşama için artık astronotlar seçildi. Seçilen kişiler bugün NASA tarafından açıklandı. İşte detaylar!

Aya Kimler Gidiyor?

NASA’nın yapmış olduğu Artemis II projesinde ikinci aşamaya gelindi. Astronotları Ay yörüngesine göndermeyi hedefleyen programın ikinci aşaması kapsamında bugün astronotlar seçildi. Yapılan elemeler sonrasında Artemis II görevinde yer alacak astronotlar şu şekilde açıklandı:
  • Reid Wiseman (NASA)
  • Victor Glover (NASA)
  • Christina Koch (NASA)
  • Jeremy Hansen (Kanada Uzay Ajansı)

Astronotları yakından tanıyalım:

10 gün sürecek olan Artemis II görevi, Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan fırlatmayla başlayacak. Görev kapsamında astronotlar, Orion uzay aracı bünyesinde Ay’ın ötesine geçecekler ve böylelikle bu dört astronot, insanlığın uzayda gittiği en uzak mesafeye ulaşmış olacak. Ekip, Ay’ın etrafında tur attıktan sonra Dünya’ya geri dönecek. Ekipte bulunan Reid Wiseman, Victor Glover ve Christina Koch, daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) zaman geçiren isimlerden. Jeremy Hansen ise bu görevle birlikte ilk uzay uçuşunu gerçekleştirecek. 47 yaşında olan Wiseman, NASA astronotu olarak seçilen ilk test pilotu idi. 2014 yılında, ISS’te toplam 165 gün geçirdi. Kasım 2022’ye kadar NASA astronotları için en kıdemli pozisyon olan Baş Astronot görevini üstlendi. 44 yaşında olan Koch, bugüne dek 6 uzay yürüyüşü yaptı ki, kendisi uzayda ilk uzay yürüyüşü yapan kadın astronot olarak tanınıyor. 46 yaşındaki Glover, ilk uzay uçuşunu SpaceX’in ikinci insanlı görevinde yaptı. Son olarak 47 yaşındaki Hansen ise dört aktif Kanada astronotu arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz